ملاقات خادم حرمین شریفین با نواز شریف..و موضوع میانجیگری

نخست وزیر پاکستان روز سه شنبه با حسن روحانی دیدار خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ملک سلمان بن عبدالعزیز، خادم حرمین شریفین، روز دوشنبه 18 ژانویه با محمد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در کاخ سلطنتی در شهر ریاض پایتخت سعودی دیدار کرد.

در این دیدار روابط دوجانبه بین ریاض و اسلام آباد، و توسعه این روابط در همه زمینه ها، و همچنین مسائل منطقه ای و بین المللی مورد علاقه دو کشور مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

یک مقام پاکستانی اعلام کرد نواز شریف روز سه شنبه در ادامه سفر به تهران خواهد رفت. گفته می شود که او برای آرام کردن تنشها میان دو کشور پادشاهی سعودی و ایران این سفر را انجام می دهد. ژنرال رحیل شریف، فرمانده نیروهای مسلحِ پاکستان نیز در میانِ هیأت همراهِ نواز شریف خواهد بود.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه با صدور بیانیه‌ای یادآور شد که در دیدار خادم حرمین شریفین و نخست وزیر پاکستان " طرفین بر ضرورت تقویت روابط دو جانبه در همه زمینه‌ها از جمله دفاع، امنیت و همکاری تجاری و اقتصادی تاکید کردند."

در این بیانیه آمده است:" در این دیدار جنبه‌های مختلف همکاری پایدار در زمینه تشکیل پیمان ضد تروریستی کشورهای اسلامی مورد تبادل نظر قرار گرفت. پاکستان ضمن قدردانی عمیق از این ابتکار سعودی و تاکید بر پشتیبانی از آن، نخست وزیر خاطرنشان کرد که ملت پاکستان همواره در کنار ملت پادشاهی عربی سعودی در رویارویی با هر تهدیدی خواهد بود که حاکمیت و یکپارچگی کشور را هدف قرار دهد."

آقای نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، همچنین " نگرانی عمیق پاکستان در قبال تشدید اخیر بحران میان پادشاهی عربی سعودی و جمهوری اسلامی ایران" را یادآور شد و خواستار "حل اختلافات از راه‌های مسالمت‌آمیز ضامن منافع امت، به ویژه در شرایط سخت کنونی شد".

آقای شریف بیان داشت که " سیاست ثابت پاکستان، تحکیم برادری میان کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی است"، او افزود "پاکستان همواره برای بذل تلاش‌های حسنه خود در قبال کشورهای اسلامی برادر برای حل و فصل اختلافات و ایجاد آشتی از طریق بحث و گفت‌وگو ابراز داشته است".

این بیانیه اشاره کرد که طرفین همچنین مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد اهتمام مشترک بررسی کرده درباره مبارزه با تروریسم و تندوروی به تبادل نظر پرداختند. دو کشور بر سر همکاری مشترک برای شکست دادن تروریسم و تندروی، این دشمن مشترک، توافق کردند.

در حالی موضوع سفر نخست وزیر پاکستان به تهران مطرح می‌شود که خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران به نقل از یک منبع در وزارت امور خارجه ایران گزارش داد که هنوز تاریخ مشخصی برای سفر نخست وزیر پاکستان به تهران تعیین نشده و این موضوع در حال بررسی است.

پس از اجرایی شدن توافقنامه هسته ای میان ایران و دولت های قدرتمند، توجه جهان از برنامه هسته‌ای بحث برانگیز این کشور، به سیاست‌های منطقه‌ای تهران که برخی آن را ستیزه‌جویانه توصیف کرده‌اند، معطوف شده است.

آتش زدن سفارت و کنسولگری سعودی در تهران و مشهد، توسط شماری از به ظاهر تندروها در ایران، موجی از نگرانی را در میان کشورهای خلیج درباره دخالت‌های تهران، برانگیخته است.

در پی این بی احترامی که نقض آشکار قانون بین الملل با آتش زدن سفارت و کنسولگری سعودی به شمار می‌رود، برخی کشورهای عربی و اسلامی، روابط خود را با تهران قطع کرده یا کاهش دادند.

ظاهرا سفر نواز شریف نخست وزیر پاکستان و رحیل شریف وزیر دفاع این کشور به ریاض و سپس به تهران، در جهت کاهش تنش میان کشورهای عربی خلیج و ایران است.

بر اساس منبع پاکستانی، هیئت این کشور نخست در ریاض با ملک سلمان بن عبدالعزیز و سپس با حسن روحانی دیدار خواهد کرد.

سعودی از تلاش‌ها برای آرام کردن اوضاع استقبال نموده و تاکید کرده که آنچه به دنبال آن است، پایبندی ایران به قوانین بین‌المللی و احترام به اصل حسن همجواری خلاصه می‌شود. این در حالی است که ایران تاکنون از این تلاش ها استقبال نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید