کاهش شدید شاخص بازارهای سهام در کشورهای خلیج

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی افت بین المللی بازار سهام در هفته گذشته، بازارهای سهام در کشورهای خلیج روز یکشنبه 17 ژانویه شاهد افت شدید شاخص خود بودند. این در حالی است که قیمت نفت به پایین ترین سطح در طی 12 سال گذشته رسیده است.

بازار بورس پادشاهی سعودی در روز یکشنبه 6.37 درصد از ارزش خود را از دست داد و به سطح 5407 واحد رسید. حجم معاملات در این بازار تا ساعت 1 بعد از ظهر روز یکشنبه به وقت سعودی 2.46 میلیارد ریال سعودی گزارش شده است.

افت شاخص برای بخش پتروشیمی 7.7 درصد، بخش بانک و موسسات مالی 5.44 درصد، سیمان 6.7 درصد، توزیع 6.7 درصد، و مخابرات 6 درصد بوده است.

بورس دبی هم روز یکشنبه 5 درصد ارزش خود را از دست داد و به 2674 واحد رسید در حالیکه بازار ابوظبی 4.22 درصد افت داشت و به 3788 واحد رسید.

بازار سهام قطر هم 5.64 درصد افت شاخص داشت و به 8666 واحد رسید.

محمد عمران، کارشناس امور مالی به تلویزیون العربیه گفت که افت شاخص سهام در بازارهای خلیج مربوط به کاهش قیمت نفت در بازارهای بین المللی می شود که اقتصاد این کشورها به آن وابسته است. عمران گفت: "درصورت ثبات در بازارهای نفت، ما شاهد ثبات در بازارهای خلیج خواهیم بود."

عمران همچنین به توافق اتمی ایران با جامعه بین المللی اشاره کرد و گفت که احتمالا تولید نفت ایران بعد از توافق از 1.5 میلیون بشکه کنونی به 2 میلیون بشکه در روزافزایش خواهد یافت.

عمران گفت که وضعیت اقتصاد سعودی خوب است و این کشور با وجود کاهش قیمت نفت در طی سالهای آینده مشکلی نخواهد داشت، زیرا تولید ناخالص ملی این کشور بالاست و میزان بدهی به تولید ملی پایین ترین در سطح جهان است.

او گفت که تغییرات بازار سهام بیانگر وضعیت تغییرات اقتصادی کوتاه مدت و سریع است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید