کردستان عراق: آزادسازی موصل در سال 2016 امکان پذیر نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قباد طالبانی، معاون نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق روز شنبه 16 ژانویه اعلام کرد که آزاد سازی شهر موصل از دولت اسلامی «داعش» در سال جاری میلادی، بعید به نظر می رسد.

وی تاکید کرد که برغم پیروزی های اخیر در برخی جبهه علیه داعش، نیروهای نظامی عراق در سال 2016 آمادگی برای بازپس گیری شهر موصل را ندارند و دست به عملیات نظامی نخواهد زد.

به گزارش خبرگزاری رویترز در اربیل، قباد طالبانی گفت:«ائتلاف بین‌المللی به فرماندهی آمریکا نیز از آمادگی همه برای مشخص کردن زمان حمله به موصل، مطمئن نیست. اما ما به نوبه خود برای آزادسازی موصل آماده‌ایم».

نیروهای ائتلاف بین المللی برای آموزش نیروهای امنیتی عراق و بازسازی نهادهای نظامی و امنیتی عراق که پس از حمله داعش در ماه ژوئن 2014 به بخش هایی از شمال عراق کاملا متلاشی شده، تلاش می کنند.

پس از شکست نيروهاى ارتش عراق در زمان نوری المالکی نخست وزیر مورد تایید ایران در موصل، عراق دیگر نتوانست داعش را از مناطق شمالی این کشور خارج کند.

حکومت بغداد اکنون بیشتر به شبه نظامیان شیعه موسوم به الحشد الشعبی برای رویارویی با داعش اعتماد می کند.

برخی عراقی ها می گویند الحشد الشعبی مانند داعش هستند و عملکرد فرقه گرایانه آنها نیز از داعش بدتر و برای عراق فاجعه بار تر است. سازمان حقوق بشر سال گذشته نیروهای حشد الشعبی را به ارتکاب جنایت علیه بشریت متهم کرد.

گروه دولت اسلامی «داعش» از 10 ژوئن 2014، موصل را اشغال کرده است و پیش از این، «حیدرالعبادی» نخست‌وزیر عراق اعلام کرده بود که سال 2016، داعش کاملا در عراق شکست خواهد خورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید