شورای امنیت: سیاست محاصره و گرسنه نگه داشتن مردم «تاکتیکی وحشیانه» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل در نشست اضطراری روز جمعه، محاصره شهر و گرسنه نگه داشتن غیر نظامیان در شهرهای مختلف سوریه توسط رژیم اسد و همپیمانان آن را «تاکتیکی وحشیانه» توصیف کرد.

شورای امنیت در بیانیه پایانی خود تاکید کرد:« سیاست محاصره و گرسنه نگه داشتن مردم در شهرهای مختلف سوریه سیاستی وحشیانه که زشت ترین جنبه‌های آن در «مضایا» اعمال شده است.تصاویر افراد گرسنه ای که از این منطقه درز شد مردم جهان را شوکه کرد. این جنایت باعث افزایش فشارهای جامعه جهانی شد و عاملان این محاصره و گرسنگی را مجبور کرد تا اجازه دهند بخشی از کمک انسانی سازمان ملل به آن منطقه برسد».

گفتنی است که تاکتیک محاصره «مضایا» و دیگر شهرهای تحت کنترل مخالفان سوری توسط شبه نظامیان حزب الله لبنان و دیگر شبه نظامیان فرقه گرای عراقی وافغانی اعمال می شود. این شبه نظامیان فرقه گرا با کمک های مالی جمهوری اسلامی ایران و بوسیله سپاه پاسداران آموزش نظامی دیده اند و به سوریه گسیل شده اند

خانم کیونگ کانگ مسئول امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در این نشست طی سخنانی گفت:« هیچ دلیلی، توضیحی، توجیهی یا بهانه‌ای برای جلوگیری از ارائه کمک های انسانی برای مردمی که به آن نیاز دارند وجود ندارد، منع کمکهای انسانی به نیازمندان در هر شرایطی از سوی هر کسی که باشد یک جنایت و نقضی آشکار و جدی قوانین بین المللی است و باید فورا متوقف شود».

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد با انتقاد شدید از اعمال چنین سیاستی علیه مردم سوریه ، گفت:«واضح و روشن بگویم، استفاده از گرسنگی و قحطی به عنوان یک اسلحه، «جنایت جنگی» به شمار می رود و همه طرف‌های درگیر از جمله دولت سوریه که مسئولیت اصلی حفظ جان مردم آن کشور را بر عهده دارد، مرتکب این عمل و کارهای ظالمانه دیگری شده‌اند که به موجب قوانین بین المللی محکوم و مذموم شناخته می‌شود».

بیش از 400 هزار نفر از شهروندان سوریه، ساکن شهرهای تحت محاصره هستند و‌ دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید، وضعیت سه شهر‌ مضایا، کفریا و فوعه، بسیار ‌فاجعه بار و نگران کننده گزارش شده است و ساکنان این مناطق با مرگ تدریجی مواجه هستند.

شهر مضایا ماه هاست که در محاصره نیروهای حزب الله لبنان که مورد حمایت ایران است قرار گرفته است .

سازمان‌های امدادرسان بین المللی می‌گویند، وضعیت در برخی دیگر از شهرهای سوریه نیز وخیم تر از مضایا است.

این سازمان از تمامی کشور‌ها، به ویژه کشورهای نزدیک به حکومت سوریه، از جمله روسیه، می‌خواهند تا از نفوذ خود برای دسترسی و امدادرسانی به مناطق تحت محاصره استفاده کنند.

در پایان نشست نمایندگان فرانسه، بریتانیا، نیوزلند و آمریکا خواستار رفع فوری محاصر مناطق و شهرهای سوریه شدند.

فرانسوا بلاتر سفیر فرانسه در سازمان ملل گفت:« بدون بهبود فوری وضعیت انسانی مردم محاصره شده در شهرهای سوریه هیچگونه تلاشی برای حل مسالمت آمیز بحران در این کشور دارای مصداقیت و معتبر نخواهد بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید