سعودی در نخستین سالگرد آغاز پادشاهی ملک سلمان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
9 دقيقه (Reading time)

امروز چهارشنبه، یک سال از آغاز پادشاهی خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبد العزیز در سعودی می‌گذرد. او جانشین برادرش ملک عبدالله بن عبد العزیز شد که سال گذشته درگذشت.

یک سال از روز بیعت با ملک سلمان بن عبد العزیز در روز سوم ربیع الثانی سال 1436 ه.ق می‌گذرد؛ سالی مملو از دستاورد، تصمیم‌های شجاع، اقدام‌هایی به سود شهروندان و گام‌های قاطع در سیاست خارجی سعودی؛ سیاستی که در عهد ملک سلمان به مرحله اقدام‌های فوری بدون تردید منتقل شد؛ مرحله‌ای که در آن در برابر منافع کشور و دو امت عربی و اسلامی، کوتاهی صورت نمی‌گیرد.

در یک سالی که از بیعت با خادم حرمین شریفین می‌گذرد، صحنه بین‌المللی شاهد تحولات بزرگی بود. در این یک سال اوضاع منطقه بحرانی‌تر شد اما ملک سلمان با قاطعیت اقدام و آغاز عملیات «توفان قاطعیت» در یمن را آغاز کرد که «بازگرداندن امید» در پی آن آمد. اخیرا هم برپایی ائتلاف اسلامی برای جنگ علیه تروریسم اعلام شد. او همچنین با همت، به عضویت پادشاهی سعودی در گروه 20 ادامه داد و در یک سال نخست پادشاهی‌اش، ریاض به قبله تماس‌های دیپلماتیک عربی و بین‌المللی تبدیل شد.

آخرین تصمیم‌های او، قطع روابط با ایران در پی حمله به سفارت سعودی در تهران و کنسولگری‌اش در شهر مشهد بود و اکنون پادشاهی سعودی به قدرتی اقتصادی، سیاسی و نظامی تبدیل شده است.

اما آخرین حوادث داخلی در یک سالی که از بیعت می‌گذرد، بودجه توام با تحول ملی در راس آن قرار دارد. در این بودجه گام‌های بی سابقه‌ای برای پایان اتکای کشور بر نفت به عنوان تنها راه درآمد، پیش‌بینی شده است.

مدیریت او در افتتاحیه دومین کنفرانس بین‌المللی درباره تاریخ ملک عبدالعزیز که آن را دانشگاه اسلامی امام محمد بن سعود ترتیب داده بود، برجسته بود. او در این برنامه، پروژه‌های به سرانجام رسیده دانشگاه را افتتاح کرد که شامل ساختمان‌های آموزشی در شهرک دانشگاهی ریاض، شعبه‌ها و دانشکده‌های بین‌المللی آن در سراسر مناطق کشور می‌شود. ارزش این پروژه حدود 3 میلیارد و 235 میلیون ریال سعودی است.

خادم الحرمین الشریفین همچنین سنگ بنای تعدادی از پروژه‌های دانشگاه اینترنتی، آموزشی، خدماتی و تکنولوژی را در شهرک دانشگاهی ریاض و شعبه‌ها و دانشکده‌های آن در مناطق مختلف کشور وضع کرد که ارزش حدودی آن به 8 میلیارد و 590 میلیون ریال می‌رسد.

ملک سلمان موزه تاریخ علوم تکنولوژی در اسلام را نیز افتتاح کرد که توسط دانشگاه با همکاری دانشکده تاریخ علوم عربی و اسلامی در دانشگاه فرانکفورت آلمان، ساخته شده است.

خادم حرمین شریفین همچنین افتتاحیه نمایشگاه و کنگره‌های تاریخ ملک فهد بن عبدالعزیز «فهد.. روح رهبری» را که فرزندان و نوادگان ملک فهد با همکاری بیت ملک عبد العزیر در مرکز بین‌المللی کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌ها برگزار کردند، مدیریت کرد.

ملک سلمان پروژه توسعه محله البجیری در الدرعیه را افتتاح کرد. این برنامه توسط شورای عالی توسعه شهر ریاض در چارچوب برنامه توسعه منطقه تاریخی الدرعیه، اجرا کرده است.

خادم حرمین شریفین جشن تاسیس مرکز ملک سلمان برای کمک رسانی و فعالیت‌های بشر دوستانه را مدیریت کرد. او در این جشن سنگ بنای پایگاه دائمی مرکز را وضع کرد. این مرکز مسئول یکپارچه سازی فعالیت‌های بشر دوستانه و امدادی سعودی است. ملک سلمان اعلام کرد که یک میلیارد ریال برای تاسیس این مرکز اختصاص داده شده است. او پیش از این، یک میلیارد ریال به منظور فراهم کردن کمک‌های بشر دوستانه برای مردم یمن، اختصاص داده بود.

اقدام‌های خادم حرمین شریفین شامل افتتاح چند پروژه درمانی در وزارت گارد ملی بود که شامل بیمارستان تخصصی کودکان ملک عبد الله و مرکز ملک عبدالله برای پژوهش‌های پزشکی و آزمایشگاه مرکزی می‌شود.

ملک سلمان همچنین به زیارت مسجد الحرام در مکه مکرمه رفت و دو رکعت سنت را در داخل کعبه مشرفه خواند. او به شستن دیوارهای کعبه مشرف شد و پس از آن در سومین پروژه توسعه گنجایش محل طواف بازدید کرد. او همچنین در جریان نقشه‌هایی قرار گرفت که مراحل اجرای پروژه توسعه حرم مکی را و آن‌چه تا کنون اجرا شده است را نشان می‌دهد.

در ماه مبارک رمضان، خادم حرمین شریفین، مراسم وضع سنگ‌بنای پروژه سرمایه‌گذاری خیریه «خیر مکه» را مدیریت کرد که عواید آن به جمعیت کودکان معلول می‌رسد. او در محل اقامتش در مدینه منوره، در جریان پروژه‌های توسعه حرم نبوی و منطقه مرکزی قرار گرفت و از ماکت‌ها و نقشه‌های توسعه حرم و جاده سنت که حرم نبوی را به مسجد قبا متصل می کند، دیدن کرد. پروژه توسعه مسجد قبا از جلمه پروژه‌هایی است که ملک سلمان در جریان سیر مراحل ان قرار گرفت. این‌ها علاوه می‌شود بر پروژه خانه هجرت و آن‌چه که این پروژه‌ها از شبکه نقل و انتقال زائران شامل می‌شود.

تلاش‌های ملک سلمان در رسیدگی به وطن و منافع شهروندان، افتتاح فرودگاه بین‌المللی شاهزاده محمد بن عبد العزیز در مدینه منوره را شامل شد. گنجایش این فرودگاه سالانه 8 میلیون مسافر در فاز اول است که در فاز دوم به 18 میلیون مسافر افزایش خواهد یافت. اما در فاز سوم طرح اصلی، گنجایش سالانه فرودگاه به 40 میلیون مسافر خواهد رسید.

خادم حرمین شریفین همچنین 5 پروژه در چارچوب توسعه سعودی مسجد الحرام در مکه مکرمه را افتتاح کرد که شامل ساختمان توسعه، حیاط‌ها، تونل‌ها، ساختمان خدمات و جاده دایره‌ای اول شد. او همچنین دکمه افتتاح پروژه ساختمان توسعه مسجد الحرام را که شامل سه طبقه بر روی زمینی به مساححت هزار320 متر مربع است، فشار داد. این مساحت برای 300 هزار نمازگزار گنجایش دارد. این‌ در کنار افتتاح حیاط‌های توسعه با مساحت 175 هزار متر مربع است که گنجایش حدود 330 هزار نمازگزار را دارد. راهروهای پیاده رو هم شامل پنج تونل برای انتقال حرکت از حرم با منطقه الحجون و جرول می‌شود. چهار تونل ویژه نقل و انتقال مهمانان خانه خدا هستند و پنجمی هم برای حرکت نیروهای اورژانس و امنیتی است.

پروژه‌ها شامل مجتمع خدمات مرکزی نیز می‌شود که حاوی نیروگاه‌های برق، ژنراتورهای احتیاط، آب سردکن‌‌ها، سیستم جمع آوری زباله و تجهیزات آتش نشانی است. پروژه جاده دایره‌ای اول هم در داخل منطقه مرکزی قرار دارد که طول آن به 4600 متر با سه لاین در همه جهت‌ها می‌رسد.

در افتتاحیه شانزدهمین کنفرانس مکه مکرمه که آن را مجمع جهان اسلام برگزار می‌کند، خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز گفت که جوانان، سرمایه‌های حقیقی این امت هستند؛ شمار آن‌ها بیشتر از دیگران است، آن‌ها انرژی فعال همواره در حال نو شدن هستند که شاهرگ توسعه را تشکیل می‌دهند آن هم در جهانی که رقابت میان فرزندان تمدن‌ها بر سر اقتصاد معرفت که به زبان دوران تبدیل شده، شدت می‌یابد وهرکس که عقب بماند، خود را برای سال‌ها محکوم به راه رفتن پشت کاروان کرده است.

نهم ذیحجه گذشته، خادم حرمین شریفین برای نظارت مستقیم بر رفاه حجاج بیت الله الحرام و تسهیلات ارائه شده به آن‌ها به منظور ادای روان و امن مناسک و همچنین اطمینان از همه مراحل نقشه کلی وضع شده برای نقل و انتقال حجاج در مشاعر مقدس، به منا رفت.

پس از سقوط یکی از جرثقیل‌ها در مسجد الحرام که به شهادت و زخمی شدن شماری از حجاج انجامید نیز به حرم رفت و با مسئولان، درباره دلایل حادثه گفت‌وگو کرد.

برای تثبیت مسیر گذشته پادشاهی عربی سعوی از زمان تاسیسش، خادم حرمین شریفین تاکید کرد که این کشور، در خدمت دو خانه شریف است. او در این باره گفت: «پادشاه کشور این افتخار را دارد که خادم حرمین شریفین است و این از دوران ملک عبد العزیز آغاز شد و تا امروز ادامه دارد. به حمد خدا مکه و مدینه منوره پیش از هر جای دیگر جهان، برای ما مهم است».

او همچنین از بیمارستان تخصصی نور در مکه مکرمه بازدید کرد و از حال برخی از زخمی‌ها از تابعیت‌های مختلف مطمئن شد که شامل تابعیت‌های ایران، ترکیه، افغنستان، مصر و پاکستان شد. او با آن‌ها ابراز همدردی کرد و در جریان سیر درمانشان قرار گرفت.

پس از آن‌ها ملک سلمان اعلام کرد که هزینه درمان و اعمال حج زخمی‌های سقوط جرثقیل بر عهده کشور است، لبخند به صورت‌های آن‌ها بازگشت و امیدوار شدند تا موفق به ادای اعمال حج شوند که سال‎‌های طولانی در انتظارش بودند.

رسیدگی به بورسیه‌ها

در جریان سفرش به ایالات متحده آمریکا، خادم الحرمین الشریفین، دستور داد دانشجویان سعودی که با هزینه شخصی در ایالات متحده آمریکا مشغول تحصیل هستند، مشمول بورسیه شوند. از همان تاریخ کشور هزینه درمان شهروندانی که در ایالات متحده آمریکا به خاطر ابتلا به بیماری‌های صعب العلاج تحت درمان قرار دارند، بر عهده گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید