تنش سعودی-ایران بر مسابقات فوتبال آسیا سایه انداخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تنش سیاسی بین پادشاهی سعودی و ایران بر مسابقات لیگ قهرمانی آسیا و قهرمانی زیر 23 آسیا که قرار است در هفته های آینده برگزار شود سایه انداخته است.

روابط دو کشور سعودی و ایران در پی به آتش کشیده شدن سفارت سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد بشدت تیره شده است. در پی این رویداد سعودی روابط سیاسی خود با ایران را قطع کرده است، و بسیاری دیگر از کشورهای عربی نیز روابط خود با ایران را کاهش داده اند.

با بالاگرفتن تنشها، باشگاههای فوتبال سعودی از فدراسیون فوتبال آسیا خواسته اند تا مسابقات بین تیمهای سعودی و ایران را که قرار است در ماه فوریه آینده برگزار شود به کشور بیطرفی منتقل کند.

محمد النویصر، جانشین رئیس فدراسیون فوتبال سعودی هم در سایت تویتر خود نوشت که تظاهرات در ایران نشان از آن دارد که این کشور نمی تواند میزان مسابقات فوتبال باشد.

هم اکنون 6 بازی بین تیم های دو کشور در قالب رقابتهای باشگاهی برنامه ریزی شده که می تواند در جریان مسابقات به 8 بازی هم افزایش یابد.

جیمز دورسی، کارشناس بین المللی فوتبال از دانشگاه سنگاپور، گفت این تعداد مسابقه می تواند فرصتی بدست دهد تا تنشهای سیاسی بار دیگر زبانه بکشد.

دورسی به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت: "مسابقات بین المللی فوتبال می تواند جنبه سیاسی بخود بگیرد، بخصوص در کشوری مانند ایران که کنترل سیاسی بر ورزش بسیار زیاد است."

فدراسیون فوتبال آسیا هفته گذشته اعلام کرد که "وضعیت را از نزدیک زیر نظر دارد"، ولی توضیح بیشتری در این باره نداد.

دیدار تیمهای سعودی و ایران در قالب مسابقات زیر 23 آسیا نیز قرار است روز سه شنبه آینده در کشور قطر برگزار شود.

مسابقات فوتبال پیش رو بسیار مهم هستند زیرا در این رقابتها سه تیم آسیایی شرکت کننده در المپیک ریودوژانیرو برگزیده خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید