تصویری...«مضایا» 200 روز محاصره، گرسنگی و قتل‌عام تدریجی

مرگ صدها کودک و زن سوری در شهرهای تحت محاصره حزب الله مورد حمایت ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

منابع حقوق بشری وابسته به سازمان ملل و فعالان سوری در چند روز گذشته از مرگ صدها کودک و زن سوری در شهرک «مضایا» بر اثر گرسنگی در نتیجه محاصره طولانی آن توسط حزب الله لبنان خبر دادند وبرغم اینکه این منطقه اکنون فارغ از افرادی مسلح است اما بیش از 200 روز از سوی شبه نظامیان فرقه گرای حزب الله لبنان که از سوی ایران حمایت می شود، محاصره شده است.

منطقه مضایا، یک شهرکی است که تابع شهر الزبدانی سوریه و در حومه استان دمشق درست در شمال غرب پایتخت سوریه قرار دارد این شهرک که به سلسله کوههای لبنان منتهی می شود همانند الزبدانی یکی از مناطق سیاحتی بخصوص در تابستان در سوریه به شمار می رفت. طبق سرشماری سال 2015 جمعیت این شهرک 16 هزار780 نفر است. علاوه بر آن حدود 7 هزار نفر از مردم آواره مناطق اطراف به دلیل پیامدهای جنگ داخلی سوریه انقلاب سوریه به این منطقه پناه بردند.
به گفته هنادی الخطیب روزنامه نگار سوری، محاصر مردم غیر نظامی این شهرک وقتل عام تدریجی آنها از سوی حزب الله لبنان و رژیم اسد با هدف تغییر بافت مذهبی دمشق و حومه آن صورت می گیرد.
حزب الله لبنان با پشتیبانی مالی ایران تاکنون مناطق زیادی از این شهر ک را با فشار از مالکان اصلی آن گرفته است طبق این گزارش فرماندهان حزب الله مردم را در برابر دو گزینه قرار داده اند یا زمین و خانه را به حزب الله بفروشند یا مرگ تدریجی بر اثر گرسنگی را متحمل شوند.به گفته هنادی بیشتر مردم این منطقه زمین ها و املاک و مغازه های خود را با قیمت بسیار ارزان و برای نجات از مرگ تحویل حزب الله داده اند. حزب الله لبنان با جایگزین کردن افرادی وابسته به خود یا از شیعیان افغانستان، ایران و عراق در تغییر بافت مذهبی این منطقه تلاش می کند.

به گفته الخطیب مرگ تدریجی کودکان، زنان و مردان شهرک «مضایا» در واقع به تراژدی بزرگی تبدیل شده است عکس‌هایی که از داخل این شهرک و دیگر شهرک‌های محاصره شده به دست می آید بیانگر وقوع جنایتی بزرگ که حزب الله لبنان و دیگر شبه نظامیان مورد حمایت ایران مرتکب آن شده اند.

هنادی الخطیب به نقل از منابع پزشکی می گوید تنها طی 24 ساعت گذشته 48 نفر در این شهرک جان خود را از دست دادند. همچنین 11 نفر از محاصره شدگان که تلاش می کردند از این منطقه فرار کنند توسط حز بالله کشته شدند.

عکس هایی که شبکه های اجتماعی از مردم این شهرک منتشر کردند وجدان انسانیت را تکان می دهد.

هنادی الخطیب می گوید: ایران که برای اعدام نمر النمر تروریستی که در درگیری مسلحانه بازداشت شد اعتراض می کند و در منطقه اینگونه غوغایی به پا می کند اما برای قتل بیش 300 هزار سوری نه تنها سکوت می کند بلکه در این جنایت سهیم بوده است.

به گفته هنادی الخطیب به دنبال ادامه فشار نهادهای حقوق بشری بر رژیم اسد و تهدید دمشق به مطرح کردن قتل عام مضایا در دادگاه بین المللی جنایات ضد بشری، با ارسال کمک‌های غذایی و انسان‌دوستانه به شهرهایی که ساکنان آنها بر اثر محاصره نظامی، در معرض مرگ ناشی از گرسنگی قرار گرفته‌اند، موافقت کرد. اما هنوز این موافقت عملی نشده و رژیم اسد و حزب الله لبنان هنوز مانع ارسال کمک های اولیه شده است.

جیکوب ال‌هیلو، هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در سوریه، روز پنجشنبه 7 ژانویه از تصمیم دولت سوریه برای ارسال کمک‌های انسانی استقبال کرد اما با گذشت چند روز هنوز این موافقت عملی نشده است قرار است امروز دوشنبه آغاز ورود کمک های انسان دوستانه به می‌کند.

کمک‌ها قرار است ظرف روزهای آتی به این مناطق ارسال شوند.به گزارش بازتاب امروز به نقل ازخبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده که دو شهر شیعه نشین فوعه و کفریا حدود یک سال است که توسط شورشیان مخالف دولت و شهر سنی نشین مضایا نیز از تابستان، در تصرف نیروهای دولتی است.


تصاویر منتشرشده نشان می‌دهد که کودکان در مضایا به خوردن برگ درختان روی آورده‌اند.

سازمان بین‌المللی پزشکان بدون مرز اعلام کرده که در 40 روز گذشته تنها در یکی از این شهرها، مرگ حداقل 23 نفر را بر اثر گرسنگی ثبت کرده است.

تصاویری در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها منتشر شده که نشان می‌دهد برخی از مردم و کودکان در مضایا از گرسنگی تقریبا به شکل اسکلت در آمده‌اند.

ال‌هیلو گفته که 42 هزار نفر در این شهر در معرض مرگ از گرسنگی قرار دارند. و جان حدود30 هزار نفر نیز در فوعه و کفریا در خطر است.

طی سه روز گذشته در لبنان صدها تظاهر کننده برای اعلام همبستگی با ساکنان شهرک مضایا که از چندین ماه پیش توسط رژیم اسد و حزب‌الله لبنان محاصره شده‌اند جاده بین‌المللی بیروت - دمشق را بستند.

بیروت پایتخت لبنان نیز شاهد تجمع های همبستگی با ساکنان مضایا بود.


شرکت کنندگان در این تجمعها خواهان برداشته شدن محاصره در سریعترین زمان ممکن و وارد شدن مواد غذایی و دارویی به این شهرک شدند.

گرسنگی مردم و کودکان شهرک مضایا که چندین ماه توسط رژیم اسد و حزب‌الله لبنان محاصره شده است.

روز جمعه در مناطق مختلف سوریه نیز تظاهراتی برای همراهی با شهر محاصره شده مضایا انجام شد.

در جنوب دمشق ده‌ها تن از اهالی شهر ببیلا الیوم ،برای یاری شهر محاصره شده مضایا تجمع کردند و با بالا بردن پلاکاردهای خود از جامعه جهانی و سازمان های حقوق بشری خواهان رفع محاصره شهر مضایا و داخل شدن کمک های غذایی و دارویی شدند.

در همان وقت اهالی شهر معرة النعمان تظاهراتی برای حمایت از مردم مضایا که از سوی نیروهای بشار و حزب الله لبنان در محاصره قرار گرفته اند انجام دادند و علیه ایران و حزب الله شعار دادند .این تظاهرات در شهرهای «التح» واقع در حومه ادلب نیز برگزار شد.

همچنین شهرهای حلب، کفر حمره، حومه شمالی و غربی داره عزه و شهر حارم نیز شاهد تظاهرات مردمی در دفاع از مردم محاصره شده مضایا بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید