بن زاید: تجارت با ایران تنها 4% حجم تجارت خارجی امارات را تشکیل می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی گفته است که حجم تجارت خارجی کشورش با ایران، تنها 4 درصد از حجم کل تجارت خارجی امارات است.

آقای بن زاید، شامگاه یکشنبه 10 ژانویه، در کنفرانس خبری مشترک با عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی و نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب، برخی ارقام منتشر شده در رسانه‌ها درباره حجم روابط اقتصادی میان امارات و ایران را، «مبالغه آمیز» توصیف کرد.

شیخ عبدالله بن زاید در این باره گفت: «حجم تجارت خارجی کشور امارات، از 400 میلیارد دلار آمریکا تجاوز می‌کند در حالی که تجارت با ایران، تنها چیزی در حدود 4درصد این رقم است».

او افزود که تجارت خارجی، شاهرگ اصلی اقتصاد امارات است. او افزود: «به طور مثال، درآمد بخش گردشگری امارات، بسیار بیش از حجم تجارت با ایران است. شمار گردشگرانی که در سال به امارات می‌آیند، 17 میلیون گردشگر است که 8.3 درصد درآمد ملی را تشکیل می‌دهند».

شیخ عبدالله بن زاید ادامه داد: «در است که روابط تجاری تاریخی با ایران در دهه شصت و هفتاد قرن گذشته، شاهرگ اصلی تجارت خارجی میان دو کشور را تشکیل می‌داد اما امروز حجم تبادل تجاری میان ما، رقم بزرگی در درآمد ملی نیست».

او ادامه داد: «رسانه‌ها می‌گویند که امارات میزبان نیم میلیون ایرانی است اما در حقیقت در امارات کمتر از 90 هزار ایرانی ساکن هستند و این حقیقت است همچنین می‌گویند که شمار شرکت‌های ایرانی در امارات به 10 هزار شرکت می‌رسد در حالی که تعداد شرکت‌های ایرانی از 200 تجاوز نمی‌کند. خواهش می‌کنم مسائل را بیش از اندازه‌شان بزرگ نکنید».

این سخنان وزیر امور خارجه امارات در پایان نشست وزرای امور خارجه اتحادیه عرب در قاهره که به منظور بررسی بحران اخیر در روابط میان سعودی و ایران برگزار شده بود، مطرح شده است. بیانیه پایانی نشست اتحادیه عرب، دخالت‌های ایران در امور داخلی سعودی و عربی و همچنین حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک سعودی در ایران را، محکوم کرد.

امارات متحده عربی در واکنش به حمله به نمایندگی‌های سعودی با ایران، سطح مناسبات دیپلماتیک خود را با تهران کاهش داد. سعودی، بحرین، سودان، جیبوتی و سومالی، روابط خود را با ایران قطع کردند. کویت و قطر هم سفرای خود را از تهران فرا خواندند.

وزیر امور خارجه امارات در سخنان خود گفت که ایران باید تصمیم بگیرد «می‌خواهد یک همسایه خوب باشد یا یک همسایه آشوبگر».

او ادامه داد که اگر ایران بخشی از تلاش‌های خود برای اصلاح روابط با غرب را صرف اصلاح روابط با همسایگان می‌کرد، اکنون وضعیت منطقه به گونه دیگری بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید