تعلیق مذاکرات صلح يمن به دلیل عدم پایبندی حوثی‌ها به تعهدات خود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالملک المخلافی، وزیر خارجه یمن روز یکشنبه 10 ژانویه اعلام کرد، مذاکراتی که قرار بود 14 ژانویه این ماه برگزار شود، به دلیل کارشکنی و عدم تعهد حوثی‌ها به مفاد توافق به تعلیق افتاد.

المخلافی گفت:« پایبندی به تعهدات یکی از اصول مورد توافق در مذاکرات بوده است».

وزیر خارجه یمن افزود:«آزادی بازداشت شدگان و شکست محاصره شهر تعز یکی از مفاد مذاکره میان حوثی ها و دولت یمن بوده است».

المخلافی در مصاحبه با تلویزیون العربیه اظهار داشت:«اسماعیل ولد الشیخ فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در چارچوب تلاش‌هایش برای حل بحران یمن و به منظور قانع کردن حوثی‌ها به اجرای تعهدات خود به صنعا سفر می کند».

وزیر خارجه افزود:«چنانچه حوثی‌ها به تعهدات خود پایبند شوند دور دوم مذاکرات احتمالا روز 20 یا 23 ژانویه بار دیگر از سرگرفته می شود.

گفتنی است که بعد از رد پیشنهاد حامیان دولت یمن از سوی حوثی‌ها، گفتگوهای صلح یمن در سوئیس با اشکال مواجه شد.

مذاکرات مستقیم حوثی‌ها با نمایندگان دولت قانونی یمن روز چهارشنبه شب با رد درخواست آزادی مقام‌های بلندپایه دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن که در دست حوثی ها هستند، به حال تعلیق درآمد.

طرف‌های متخاصم در یمن توافق کرده بودند که همزمان با آغاز مذاکرات صلح در «زوریخ» به یک آتش بس یک هفته‌ای پایبند بمانند.اما ادامه گلوله باران تعز توسط حوثی‌ها و عدم تعهد این گروه به اجرای مفاد مورد توافق باعث متوقف شدن مذاکرات صلح شد.

اشغال صنعا که یک سال پیش توسط حوثی‌ها و با همکاری ژنرال های وابسته به علی عبدالله صالح صورت گرفت، باعث ایجاد بحران و جنگ ‌در یمن شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید