وزیران خارجه کشورهای عربی خلیج حمله به سفارت خانه سعودی را بررسی می کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای وزیران خارجه کشورهای عربی خلیج روز شنبه 9 ژانویه 2016 طی جلسه ای استثنایی حادثه حمله به سفارت سعودی در تهران و پیامدهای آن را مورد بحث و بررسی قرار می دهند.

ریاست این جلسه به عهده عادل الجبیر وزیر امور خارجه پادشاهی سعودی خواهد بود.

این جلسه پس از آن برگزار می شود که ریاض روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده و برخی کشورها مانند روسیه و عراق تقاضای میانجگیری برای پایان دادن به اختلاف ها بین طرفین شدند.

پیش از این پادشاهی سعودی حمله به سفارت از سوی برخی ارگان های وابسته به رژیم ایران به سفارت خود را به شدت محکوم کرده بود.
عبداللطیف بن راشد الزیانی، دبیر کل شورای همکاری کشورهای خلیج نیز طى بیانیه ای حمله و آتش زدن سفارتخانه پادشاهی سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد و همچنین اظهارات مقامات ایران درباره اعدام 47 نفر به ویژه اعدام باقر النمر روحانی شیعه را محکوم کرد.

الزیانی ضمن درخواست از مقامات ایران براي انجام مسئولیت خویش در قبال جلوگیری از حملات تروریستی' به سفارت و کنسولگری سعودی در ایران گفت: «ایران قانون بین المللی و قرارداد وین در مورد به مصونيت ديپلماتيک کارمندان سفارت و کنسولگری کشورهای خارجی در این کشور را رعايت نكرده است».

وی همچنين اظهارات تحریک‌‌آمیز مقامات ایرانی را باعث افزایش حملات به دیپلماتهای سعودی ، تشویق مهاجمان و دخالت در امور داخلی پادشاهی سعودی دانسته است.

قرار است در پایان اجلاس شورای وزیران کشورهای عربی خلیج بیانیه مشترکی پیرامون حمله به سفارت و روابط آینده این کشورها با ایران صادر شود.

روز یکشنبه فردا نیز قرار است همه کشورهای عضو اتحادیه عرب کنفرانسی در رابطه با این مسئله برگزار کنند.

به دنبال اجرای حكم اعدام 47 تن از جمله شیخ نمر باقر النمر توسط مقامات سعودی، وزارت امور خارجه ایران در اعتراض به اين إعدام نمر گفت كه دولت عربستان "تاوان سختی" خواهد داد.

در همين راستا، سفارت سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد به آتش کشیده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید