شورای همکاری: دخالت ایران در امور داخلی سعودی و عربی محکوم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزرای امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج در پایان نشست فوق العاده خود در ریاض پایتخت سعودی، دخالت‌های جمهوری اسلامی ایران را در امور داخلی سعودی، محکوم کردند.

شورای وزرای امور خارجه کشورهای عربی خلیج روز شنبه 9 ژانویه 2016 طی جلسه‌ای فوق العاده حادثه حمله به سفارت سعودی در تهران و پیامدهای آن را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

ریاست این جلسه را عادل الجبیر وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی بر عهده داشت.

در بیانیه پایانی نشست ریاض که آن را عبداللطیف الزیانی دبیرکل شورای همکاری خلیج قرائت کرد، آمده است: «شورای همکاری تجاوزهای ایرانی را محکوم کرده و تهران را مسئول آن می‌داند، همچنین دخالت‌های آشکار ایرانی را در امور داخلی سعودی محکوم می‌کند».

الزیانی افزود: «رفتارهای ایران با سیاست‌های حسن همجواری در تضاد است». او بر ایستادگی شورای همکاری در کنار پادشاهی عربی سعودی، تاکید کرد.

از سویی شورای همکاری خلیج، از استقلال دستگاه قضایی سعودی تمجید کرد. این بیانیه از جامعه جهانی خواست، دست به اقدام‌های قاطعی به منظور جلوگیری از تکرار این حوادث بزند.

بیانیه شورای همکاری خلیج همچنین خواستار باز گرداندن سه جزیره اشغالی امارات توسط ایران، متوقف شدن دخالت‌های تهران در امور داخلی کشورهای عربی و حمایت از تروریسم شد.

جلسه وزرای امور خارجه شش کشور عضو شورای همکاری خلیج یعنی سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، کویت، عمان و قطر، پس از آن برگزار شد که در پی حمله به سفارت سعودی در تهران و کنسولگری‌اش در مشهد، روابط عربی-ایرانی بسیار بحرانی شد.
در روزهای گذشته، سعودی، بحرین، سودان و جیبوتی، روابط خود را با ایران قطع کردند. امارات هم سطح مناسبات دیپلماتیک خود را با ایران کاهش داد. کویت و قطر هم سفرای خود را از ایران فرا خواندند.

حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک سعودی در ایران در اعتراض به اعدام نمر النمر روحانی شیعه که به جرایم تروریستی محکوم شده بود، صورت گرفت. هفته گذشته 47 محکوم در پرونده‌های تروریستی که اکثر آن‌ها از اعضای القاعده بودند، در سعودی اعدام شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید