سعودی: احتمال اقدام‌های بیشتر علیه ایران وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی در کنفرانس خبری پس از نشست فوق‌العاده وزرای امور خارجه شش کشور شورای همکاری خلیج گفت که تجاوزهای ایرانی از نگاه تمام میثاقنامه‌ها و معاهده‌های بین‌المللی مردود است.

او از احتمال اقدام‌های بیشتر سعودی علیه ایران در صورت تغییر نکردن سیاست‌هایش در قبال همسایگان سخن گفت و افزود در این زمینه قطعنامه‌ای برای ارائه به شورای امنیت سازمان ملل متحد آماده شده است.

نشست فوق‌العاده وزرای امور خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج، شنبه 9 ژانویه به منظور بررسی بحران اخیر با جمهوری اسلامی ایران پس از حمله به سفارت سعودی در تهران و کنسولگری‌اش در مشهد، برگزار شد.

الجبیر گفت که شورای همکاری و اتحادیه عرب، موضع مناسب را در قبال تجاوزهای ایران خواهند گرفت.

او ادامه داد که سعودی و شورای همکاری، موفق به تهیه پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای ارائه به شورای امنیت سازمان ملل متحد شدند و اکنون در انتظار اقدام‌های دیگر علیه یران در صورت ادامه تجاوزهای این کشور هستند.

الجبیر ادامه داد: «ایران تاریخی سرشار از حمله به سفارت‌خانه‌ها و دخالت در امور کشورهای همسایه دارد. توپ اکنون در زمین ایران است تا ویژگی سیاست خود را در برابر کشورهای همسایه مشخص کند».

او همچنین تهران به اجرای سیاست‌های فرقه گرایانه در منطقه متهم کرد.

درباره یمن نیز گفت: «ایران به حمایت از شبه‌نظامیان یمنی ادامه می‌دهد، دلیل هم کشتی‌های حامل اسلحه‌ای است که سعودی توقیف کرد. این کشتی‌ها از ایران به منظور حمایت از شبه‌نظامیان سعودی آمده بودند».

الجبیر پایبندی سعودی را به حمایت از دولت مشروع یمن تاکید کرد. درباره سوریه هم گفت که ریاض به تلاش به منظور یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه، ادامه می‌دهد.

جلسه وزرای امور خارجه شش کشور عضو شورای همکاری خلیج یعنی سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، کویت، عمان و قطر، پس از آن برگزار شد که در پی حمله به سفارت سعودی در تهران و کنسولگری‌اش در مشهد، روابط عربی-ایرانی بسیار بحرانی شد.

در روزهای گذشته، سعودی، بحرین، سودان و جیبوتی، روابط خود را با ایران قطع کردند. امارات هم سطح مناسبات دیپلماتیک خود را با ایران کاهش داد. کویت و قطر هم سفرای خود را از ایران فرا خواندند.

حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک سعودی در ایران در اعتراض به اعدام نمر النمر روحانی شیعه که به جرایم تروریستی محکوم شده بود، صورت گرفت. هفته گذشته 47 محکوم در پرونده‌های تروریستی که اکثر آن‌ها از اعضای القاعده بودند، در سعودی اعدام شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید