نویسنده بریتانیایی: پادشاهی سعودی سزاوار قدردانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نویسنده صاحب نام بریتانیایی در مقاله‌ای در روزنامه بین‌المللی "تایمز" از کشورهای جهان خواست از پادشاهی سعودی به خاطر رویارویی این کشور با رژیم ایران قدردانی کنند.

راجر بویز، سرمقاله نویس روزنامه تایمز در مقاله خود "پادشاهی سعودی را تنها ضامن صلح در منطقه خاورمیانه" می‌داند، و می‌گوید که این کشور در تلاش است تا مخالفان سوری را متحد کند و به رنج مردم سوریه پایان دهد.

بویز در مقاله خود تحت عنوان "سعودی مستحق تقدیر و نه مجازات" نوشت که اگرچه مجازات با شمشیر قابل قبول نیست، "اما نمر النمر، که هفته گذشته در ریاض اعدام شد، سال‌ها پیش از مرگ وزیر کشور سعودی ابراز شادمانی کرد و فعالیت‌های بسیاری را به نیابت از ایران در این کشور انجام داده است."

بویز نوشت که منشا اختلاف ایران و سعودی اعدام النمر نیست، بلکه این اختلاف "بسیار بزرگتر از یک اختلاف دیپلماتیک است، و به تلاش ایران برای دستیابی به بمب اتمی و تهدید کشورهای منطقه و مسابقه تسلیحاتی بر می گردد".

بویز به رویداد گروگان گرفتن شکارچیان قطری در کشور عراق اشاره می‌کند که توسط یک گروه شبه‌نظامی شیعه ربوده شده‌اند و ضمن باج‌خواهی خواستار آزادی النمر، در ازاء آزادی گروگان‌ها شدند.

او اضافه کرد: "شاید گروگان‌گیران می‌خواهند با این کار خود را عزیز ایران کنند، اما این بی‌فایده بود، زیرا پادشاهی سعودی مدتها قبل تصمیم به مجازات النمر گرفته بود. اگر سعودی مایل به معامله بود برای این کار وقت زیادی داشت، زیرا النمر را در سال 2012 دستگیر کرده بود، اما قوه قضاییه سعودی بر اجرای قانون اصرار داشت."

این نویسنده بریتانیایی بحران بین ریاض و تهران را عمیق‌تر از اعدام النمر می‌داند، و اضافه می‌کند که "ایران سعی دارد تا بر منطقه خلیج مسلط شود، شیعیان بحرین را تحریک می‌کند، به شورشیان یمن کمک می‌رساند، و به مناطق شرقی سعودی که منابع نفتی این کشور در آن قرار دارد چشم دوخته است."

او افزود: "ایران نیت خیر ندارد، و علاقه این کشور به سرنگونی نظام پادشاهی سعودی بر کسی پوشیده نیست، و قصد همزیستی ندارد."

این نویسنده بریتانیایی ایالات متحده آمریکا را متهم می‌کند که ناظری بی‌طرف برای برقراری صلح در منطقه خاورمیانه نیست، و به همین دلیل پادشاهی سعودی دیگر به آمریکا اعتماد ندارد.

او معتقد است که کشورهای اروپایی از این نظریه اوباما که ایران جزئی از راه حل در منطقه خاورمیانه است پیروی می‌کنند، اما غربی‌ها در این بازی بازنده خواهند بود و حمایت از ایران به نفع آنها نخواهد بود.

بویز نوشت: "از نظر اخلاقی دو کشور سعودی و ایران در یک جایگاه قرار ندارند"، و با تمام انتقادهایی که از سعودی می‌شود، قرار دادن این دو کشور در یک ردیف و اتخاذ رویه‌ای مشابه در مورد این دو کشور قابل توجیه نیست.

در پایان این نویسنده بریتانیایی نتیجه‌گیری می‌کند، "یک چیز کاملا روشن است: سعودی و نه ایران، یک متحد با ثبات در منطقه است و به همین دلیل باید دوستان خود را با دقت انتخاب کنیم."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید