ناگفته‌هایی از نمر النمر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هنوز ناگفته‌ها درباره حکم اعدام نمر النمر بسیار است. حکم اعدام وی در پانزدهم اکتبر سال دوهزار و چهارده صادر و متن آن اخیرا رسانه‌ای شد که در آن آمده است: فراخوان و تحریک دیگران برای سرنگونی دولت‌های سعودی و بحرین، تحریک به رویارویی با نیروهای انتظامی در عوامیه، رهبری گروهی از افراد تحت تعقیب به اتهام تروریسم، تحریک برای کمک‌رسانی به تروریست‌ها در بحرین، درخواست برپایی ولایت فقیه.

اقدامات تحریک‌آمیز وی منجر به کشته شدن شماری از نیروهای انتظامی و شهروندان شد.

حکم صادره علیه النمر نام تعدادی از افراد را که در اقدامات تروریستی دست داشتند شامل شد، برخی از آن ‌ها کشته شدند و محاکمه برخی دیگر هنوز پایان نیافته است، افزون بر آنها سه نفر دیگر مجرم شناخته شده و حکم اعدام آنها اجرا شد.

در اینجا او را در کنار چهار شخص می بینیم .. منتظر السبتی در دست راست او ایستاده است که محاکمه او همچنان ادامه دارد همچنین در این عکس مرسی آل ربح دیده می‌شود که در درگیری‌های تابستان دو هزار سیزده با نیروهای امنیتی کشته شد، و خالد اللباد که وی نیز در درگیری امنیتی سال دوهزار و دوازده و همچنین محمد کاظم الشاخوری که در بازداشت به سر می‌برد.

در عکس دیگری متعلق به النمر فاضل الصفوانی دیده می‌شود که نام وی در لیست 23 سه شخص مرد تعقیب آمده است.

در متن حکم صادره علیه النمر اشاره شده که در آغاز گسترش فعالیت‌هایش، یعنی تا زمانیکه سال‌های طولانی تنها نظرات خود را بیان می‌کرد و هنوز به اقدام مسلحانه برای سرنگونی حاکمیت گرایش پیدا نکرده بود، مورد محاکمه قرار نگرفت.

نمر النمر 56 ساله تنها دوره دبیرستان را به پایان رسانده و تحصیلات عالیه نداشت. وی با منى الصفوانی کارمند اداره گذرنامه وابسته به وزارت کشور ازدواج کرد و دارای سه فرزدند است که از سال‌ها در آمریکا بر اساس برنامه بورسیه خادم الحرمین الشریفین در حاصل تحصیل هستند، پسرش مهندسی میکانیک و دو دخترش یک داروسازی و دیگری حقوق می خواننند.

همسرش دچار بیماری وخیمی شد که دولت مخارج انتقال و درمان وی به همراهی برادرش در آمریکا را برعهده گرفت و در آنجا درگذشت در حالیکه نمر النمر برای رهبری هسته‌های شورشی مسلح در قطیف باقی مانده بود. در طول 3 سالی را که در زندان گذراند هیچکدام از فرزندانش به ملاقات او نرفتند و تنها دیگر خویشاوندانش به دیدار او می‌آمدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم