جلسه اضطراری شورای همکاری خلیج در باره حمله به سفارت سعودی در تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع سعودی روز چهارشنبه 6 ژانویه اعلام کردند که وزیران خارجه کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج، برای رسیدگی به حمله به سفارت پادشاهی سعودی در تهران روز شنبه 9 ژانویه جلسه ای اضطراری تشکیل می دهند.

قرار است یک روز پیش از اجلاس شورای همکاری خلیج، اتحادیه عرب نیز به همین منظور جلسه ای تشکیل دهد.

به گزارش تلویزیون العربیه، دبیرکل شورای همکاری خلیج اعلام کرد،به منظور بررسی حمله به ساختمان‌های سفارتخانه و کنسولگری پادشاهی سعودی در تهران و مشهد، شش کشور عضو این شورا روز 9 ژانویه جلسه‌ای فوق العاده در ریاض، پایتخت سعودی، تشکیل خواهند داد.

این جلسه در سطح وزیران خارجه کشورهای عضو و به ریاست عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی برگزار خواهد شد.

زمان تشکیل این اجلاس در حالی اعلام می شود که واکنش های بین المللی و منطقه ای در اعتراض به حمله به سفارت سعودی همچنان ادامه دارد . آخرین واکنش به این اقدام، بحرین پس از قطع روابط دیپلماتیک خود با ایران امروز اعلام کرد، خطوط هوایی این کشور تمام پروازهایش به ایران را متوقف کرده است.

روز گذشته کویت اعلام کرد، این کشور در واکنش به حوادث مشهد و تهران، سفیر خود را از ایران فراخوانده و همچنین یادداشت اعتراض آمیزی را هم تسلیم سفیر جمهوری اسلامی در کویت کرده است.

همچنین دو کشور بحرین و سودان در اعتراض به حمله به سفارت سعودی در ایران، روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی قطع کرده‌اند.

امارات متحده عربی و چند کشور عربی دیگر نیز به اقدامات اعتراضی دیپلماتیک در این زمینه مبادرت ورزیده‌اند. شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز حمله به سفارت سعودی را محکوم کرده است.

در همین حال روسیه، چین، پاکستان، آلمان و ترکیه خواستار کاهش تنش و رفع اختلاف ها از راه گفت وگو شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم