سعودی: پوزش خواهی ایران اهمیت ندارد، باید تجاوز‌ها را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالله المعلمی نماینده سعودی در سازمان ملل متحد، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست، حمله به سفارت و کنسولگری سعودی در ایران را محکوم کند. او این تجاوز‌ها را نقض خطرناک معاهده‌ها، میثاق‌نامه‌ها و عرف‌های بین المللی دانست.

این سخنان در کنفرانس خبری که المعلمی بامداد سه شنبه ۵ ژانویه در مقر شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار کرد، مطرح شد.

المعلمی از ایران خواست به حمایت از نمایندگی‌های دیپلماتیک پایبند بوده، در امور کشورهای دیگر دخالت نکند و به صورت گفتاری و عملی، به قواعد حسن همجواری احترام بگذارد.

او افزود: «از ایران معذرت خواهی نمی‌خواهیم، بلکه خواستار اقدام‌های عملی برای متوقف کردن تجاوز‌ها هستیم».

ایران در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد، از حمله به سفارت سعودی ابراز تاسف کرده و متعهد شده بود که دیگر حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک، تکرار نشود.

از سویی المعلمی گفت که بحران با ایران تاثیری بر تلاش‌های صلح در سوریه و یمن نخواهد داشد.

درباره یمن، المعلمی گفت که نامه‌ای به شورای امنیت داده شده که در آن، نقض آتش بس توسط شبه نظامیان حوثی و علی عبد الله صالح رئیس جمهوری یمن، حملات آن‌ها به مرزهای سعودی و تلاش آن‌ها برای حمله به شهر‌ها، توضیح داده شده است.

روز یکشنبه سعودی ایران، روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد. پس از آن بحرین و سودان نیز روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کردند و امارات متحده عربی، سطح مناسبات دیپلماتیک خود را با ایران کاهش داد. سرانجام سه شنبه کویت سفیر خود را از ایران فراخواند. این اقدام‌ها در اعتراض به حمله به سفارت سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد صورت می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید