عراق.. اختلاف در صفوف فرماندهان نیروهای بسیج

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارش‌ها از عراق درباره درگیر‌ها در الرمادی عراق و توقف نیروهای بسیجی (حشد الشعبی) از مشارکت در عملیات آزاد سازی، نشان می‌دهد که اختلاف‌هایی میان ابو مهدی المهندس، معاون نیروهای بسیج عراقی و هادی العامری رهبر میدانی این نیرو‌ها شدت یافته است.

«حشد الشعبی» گروهی از شبه‌نظامیان شیعه نزدیک به جمهوری اسلامی ایران است. این گروه با ائتلاف گروه‌های شبه نظامی کوچکتر حمایت شده از سوی ایران پس از تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق توسط گروه دولت اسلامی موسوم به داعش تشکیل شده است.

بنا بر گزارش‌ها، هادی العامری به دلیل این اختلافات احتمالا با حمایت ایران، گروه شبه نظامی دیگری را در عراق تشکیل دهد.

برخی از منابع آگاه، از جدی بودن این اختلافات پرده برداشتند. آخرین این اختلافات در طوزخورماتو اتفاق افتاد. در این حادثه العامری تلاش می‌کرد نفوذ خود را به المهندس را نشان دهد. او سپس نیروهای بسیج را که شمار آن‌ها به ۱۰۰هزار نفر می‌رسد و زیر نظر حیدر العبادی نخست وزیر عراق و مراجع دینی اداره می‌شود، ترک کرد.

روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، به نقل از یک فرماندهان برجسته در نیروهای بسیج عراقی گزارش داد که العامری، تماس با برخی رهبران شیعه را برای تشکیل گروهی وابسته به ایران آغاز کرده است تا از مرجعیت عراق استقلال کامل داشته و به تهران نزدیک باشد.

از سوی دیگر، برخی از منابع از اهمیت این اختلاف به رغم ناکامی ایران در حل آن‌ها، کاهش دادند. آن‌ها تاکید کردند که رهبران شیعه و در راس آن‌ها نوری المالکی به العامری اجازه نخواهند داد از خطوط سیاسی کشور مبنی بر اینکه حکومت در درون خانه شیعه به رهبری حزب الدعوه که رهبری آن را وی از سال ۲۰۰۵ بر عهده گرفت، تجاوز کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید