بحرین روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت بحرین قطع روابط خود با جمهوری اسلامی ایران و اخراج دیپلمات‌های این کشور را از خاک خود اعلام کرد. بنا بر اعلام بحرین، دیپلمات‌های ایرانی ۴۸ ساعت زمان دارند خاک بحرین را ترک کنند.

بحرین همچنین اعلام کرد که سفارتخانه خود را در تهران بسته است.

منامه می‌گوید ایران با دخالت‌هایش، به قوانین حسن همجواری احترام نمی‌گذارد و سیاست‌های ایران بر اشاعه خرابی و فتنه اصرار دارد.

بحرین همچنین ایران را به فراهم کردن پناهگاهی امن برای تروریست‌ها و تندرو‌ها متهم کرده و حمله به سفارت سعودی در تهران را، نقض صریح قوانین بین المللی دانسته است.

در بیانیه وزارت امور خارجه بحرین که آن را خبرگزاری رسمی این کشور منتشر کرده، آمده است: «دخالت‌های آشکار جمهوری اسلامی ایران نه تنها در امور داخلی بحرین بلکه در امور داخلی دیگر کشورهای شورای همکاری و کشورهای عربی ادامه داشته و اوج گرفته است. دخالتی که در آن هیچ گونه ارزش‌ها، قوانین، اخلاق، حسن همجواری، اعراف سازمان ملل متحد و سازمان همکاری‌های اسلامی رعایت نمی‌شود، اقدامی که بر اصرار ایران بر خرابکاری، اشاعه ویرانی و ایجاد تنش و فتنه در منطقه از راه پشتیبانی از تروریست‌ها را تاکید می‌کند که از راه ارسال اسلحه و مواد منفجره به تروریست‌ها به منظور استفاده از آن‌ها از سوی هسته‌های تروریستی در کشتن جان‌های بی‌گناه صورت می‌گیرد».

این بیانیه افزوده است: «تجاوزهای مزدورانه‌ای که سفارت پادشاهی عربی سعودی در تهران و کنسولگری‌اش در مشهد هدف آن قرار گرفت، اقدامی که نقض آشکار همه توافقنامه‌ها و معاهده‌های بین المللی است، نشان از روش بسیار خطرناکی در پیش گرفتن سیاست‌های فرقه گرایانه‌ای دارد که پذیرفتن آن با سکوت در برابر آنجایز نیست بلکه باید به صورت فوری، با تمام توان و قاطعانه، با آن مقابله کرد تا جلوی آشوب‌های گسترده گرفته شود، امنیت و ثبات منطقه تامین شود و مقدرات ملت‌های آن در معرض خطر قرار نگرید».

این بیانیه ادامه داد است: «پادشاهی بحرین تصمیم به قطع روابط دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی ایران گرفته و از همه اعضای هیئت دیپلماتیک این کشور می‌خواهد بحرین را ظرف ۴۸ ساعت ترک کنند. پادشاهی بحرین همچنین تصمیم به بستن نمایندگی دیپلماتیک خود در جمهوری اسلامی ایران و خارج کردن همه اعضای آن را از این کشور گرفته است. پادشاهی بحرین اجرای تمام اقدام‌های لازم را برای اجرای تصمیم قطع روابط با جمهوری اسلامی ایران، آغاز کرده است. بنا بر این تصمیم شورای وزیران، وزارت امور خارجه آقای مرتضی نوبری نماینده کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران را احضار و طی یادداشتی رسمی او را در جریان این تصمیم‌ها قرار داد».

پیش از بحرین، پادشاهی عربی سعودی روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع و اخراج دیپلمات‌های ایران را از خاک خود اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید