ایران و القاعده.. دو صدایی که با اجرای قصاص تروریست‌ها مخالفاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه سعودی، حکم اعدام ۴۷ محکوم در اعمال تروریستی از جمله نمر النمر را اجرا کرد، صد‌ها از ایران و یارانش در مخالفت با حق سعودی در اجرای قانون ضد تروریست‌ها، به پا خواست؛ همانگونه که القاعده با ایران و یارانش در مخالفت با اعدام تروریست‌ها، هم‌نوا شد.

خامنه‌ای، نصر الله، حوثی، مالکی، المقدسی و... همه آن‌ها بر مخالفت با اجرای احکام دستگاه قضایی سعودی در اعدام شهروندان سعودی محکوم در اعمال تروریستی، همصدا شدند.

رسانه‌های ایران، بر مساله نمر النمر با این عنوان که او شیعه است، تمرکز کرد و ۴۳ تن دیگر را نادیده گرفت؛ با وجود اینکه همه آن‌ها به خاطر حملات تروریستی و درگیری با نیروهای امنیتی محکوم شدند و هیچ کدام از آن‌ها، فعالیت‌های مسالمت آمیز نداشتند.

رسانه‌های ایران، هرگونه مقایسه میان نمر النمر و فارس آل شویل که نظریه‌پرداز القاعده در سعودی بود را نمی‌پذیرند؛ با وجود اینکه النمر بار‌ها در سخنرانی‌های خود، تشویق به حمله به نیروهای امنیتی کرد و سرانجام در درگیری مسلحانه‌ای که به زخمی شدنش انجامید، دستگیر شد.

القاعده با هرگونه مقاسیه میان آل شویل و نمر النمر مخالفت کرده و او را کافر می‌داند.. آن‌ها به یکدیگر حمله می‌کنند اما در حمله به سعودی و مخالفت با مشروعیتش، متحد هستند.

دستگاه رسانه‌ای رسمی ایران، النمر را «آیت الله» لقب داد، لقبی که به خطبا داده نمی‌شود. او تالیفات شناخته شده‌ای ندارد و تنها فیلم‌های ویدیویی تحریک آمیز و برخی مقالات از او به جا مانده است.. همانگونه که القاعده به مبلغان و نیروهای خود، لقب «علامه» و «محقق» می‌دهد.

دستگاه رسانه‌ای ایران، سعودی را مسئول ترورسیم می‌داند، با وجود اینکه به گزارش وزارت امور خارجه آمریکا که به ماه مه گذشته باز می‌گردد، ایران را از بزرگ‌ترین حامیان تروریسم در جهان دانسته است.

سازمان ملل متحد، دستکم ۸۵۲ اعدام را طی ۱۵ ماه در ایران بر شمرده است؛ یعنی با توجه به نسبت ساکنان در ایران، این کشور بیشترین آمار‌ها را به خود اختصاص داده است.

پیروان القاعده هم راه ایران را در انتقاد از اعدام‌ها رفتند؛ مساله‌ای که ناظران آن را دلیلی بر این می‌دانند که تروریسم، نه دین دارد و نه مذهب. پادشاهی سعودی را قانون را در حق شهروندان خود اجرا کرد که به جرم‌های تروریستی محکوم شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید