امارات سطح مناسبات دیپلماتیک خود را با ایران کاهش داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امارات متحده عربی تصمیم به کاهش مناسبات خود با جمهوری اسلامی ایران تا سطح کاردار و کاهش شمار دیپلمات‌های ایرانی در خاک خود گرفت.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام)، وزارت امور خارجه امارات متحده عربی دوشنبه ۴ ژانویه، اعلام کرد که سیف الزعابی سفیر امارات در تهران در راستای اجرای این تصمیم، فراخوانده شده است.

این بیانیه افزوده که این اقدام استثنایی با توجه به دخالت‌های مستمر ایران در امور داخلی خلیجی و عربی «که اخیرا به حد بی‌سابقه‌ای رسیده است»، صورت می‌گیرد.

وزارت امور خارجه امارات تاکید کرده است که ارزش‌های حاکم بر روابط طبیعی میان کشور‌ها، بر احترام متقابل به حاکمیت کشور‌ها و عدم دخالت در امور داخلی آن‌ها استوار است.

پیش از آن، سعودی، بحرین و سودان، روابط خود را با ایران قطع کرده بودند. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که سفارت سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد، هدف حمله قرار گرفته بود. این حمله با اعتراض‌های ایرانی به اجرای احکام قصاص محکومان در اعمال تروریستی، همراستا است.

روز شنبه شیخ عبد الله بن زاید وزیر امور خارجه امارات، تایید کامل و حمایت امارات را از اقدام‌های سعودی در مقابله با تروریسم و تندروی، اعلام کرده بود.

او گفته بود که اقدام سعودی، پیامی آشکار علیه تروریسم و فتنه انگیزانی است که می‌خواهند جامعه را چند پاره کرده و امنیت آن را بر هم بزنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید