اتحادیه عرب حمله به سفارت سعودی در ایران را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اتحادیه عرب حمله به سفارت خانه و کنسولگری سعودی در ایران را محکوم کرد. نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب، این اقدام‌ها را «نقض صریح میثاقنامه‌ها و عرب‌های بین المللی» توصیف کرد.

العربی گفت که اتحادیه عرب، در کنار پادشاهی عربی سعودی می‌ایستد و از آن در تلاش‌هایش برای مبارزه با تروریسم پشتیبانی می‌کند. او همچنین دخالت‌های ایران را در امور کشورهای عربی محکوم کرد.

از سویی احمد بن محمد الجروان رئیس پارلمان عربی «حملات وحشیانه» به سفارت پادشاهی عربی سعودی در تهران و کنسولگری‌اش در شهر مشهد را محکوم کرد. او ایران را مسئول کامل «این اعمال تروریستی» و نقض صریح معاهده سال ۱۹۶۱ ژنو و قوانین بین المللی دانست که کشور‌ها را مسئول حمایت از نمایندگی‌های دیپلماتیک می‌داند.

رئیس پارلمان عربی همچنین دخالت آشکار ایران را در امور داخلی پادشاهی عربی سعودی از راه «اظهارات ستیزه جویانه درباره اجرای احکام شرعی صادره در حق تروریست‌ها» محکوم و این اظهارات را سهیم در تشویق به «تجاوز» به هیئت‌های دیپلماتیک سعودی دانست.

الجروان گفت که چنین اقدام‌هایی، به سود صلح در منطقه نیست و با ارزش‌های حسن همجواری تضاد دارد؛ مساله‌ای که می‌تواند باعث تنش در روابط و شعله‌ور کردن آتش بحران‌های بیشتر در منطقه باشد. او تاکید کرد که پارلمان عربی در کنار پادشاهی عربی سعودی در تصمیم‌هایی که به منظور مبارزه با تمام انوع تروریسم می‌گیرد و اقدام‌هایی که برای پی گرد عاملان حملات تروریستی و فتنه گران و تسلیم آن‌ها به دستگاه قضایی انجام می‌دهد، می‌ایستد.

بامداد یکشنبه ۳ ژانویه، سفارت پادشاهی سعودی در تهران پایتخت ایران، هدف حمله افراد معترض قرار گرفت.

خبرگزاری‌های بین المللی از جمله رویترز و فرانس پرس، این خبر را منتشر کردند. همچنین تصاوری منتشره در شبکه‌های اجتماعی و برخی از سایت‌های ایرانی، حمله به سفارت سعودی، آتش زدن وردی آن، ورود به اتاق و تخریب محتوای آن را نشان می‌دادند.

اگرچه برخی از سایت‌های نزدیک به حکومت ایران، این حمله را «خود جوش» توصیف کردند، اما از ساعت‌های ظهر شنبه، ارگان‌های مختلفی از جمله حوزه علمیه و بسیج، برای تجمع در مقابل سفارت سعودی در تهران، فراخوان می‌دادند.

پیش از آن، وزارت امور خارجه سعودی با احضار سفیر ایران در ریاض، نسبت به مواضع ستیزه جویانه مقام‌های ایرانی پس از اجرای حکم شرعی قصاص در حق محکومان در جرایم تروریستی اعتراض کرده و دولت ایران را مسئول امنیت سفارتخانه سعودی در تهران و کنسولگری در مشهد دانسته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size