سعودی سفیر ایران را در اعتراض به مواضع ایرانی درباره احکام قصاص احضار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه سعودی اعلام کرد که شنبه ۲ ژانویه، این وزارت خانه سفیر ایران در سعودی را احضار کرد و اعتراض نامه‌ای شدید اللهجه علیه مواضع ستیزه جویانه مقام‌های ایرانی در خصوص احکام شرعی صادره در حق تروریست‌ها در کشور سعودی، تسلیم او کرد.

وزارت امور خارجه سعودی همچنین این مواضع ستیزه جویانه را محکوم و آن را دخالت آشکار در امور داخلی خود قلمداد کرد.

وزارت امور خارجه سعودی همچنین دولت ایران را برپایه توافق نامه‌ها و قوانین بین المللی، مسئول حمایت از سفارتخانه خود در تهران و کنسولگری‌اش در مشهد و همچنین حفاظت از جان کارکنان آن در برابر هرگونه اعمال خشونت آمیز، دانست.

پس از آنکه سعودی، حکم اعدام ۴۷ تن از محکومان پرونده‌هایی تروریستی را که در اعمالی همچون در پیش گرفتن اندیشه‌های تکفیری، انفجار مجتمع‌های مسکونی، حمله به شرکت‌های نفتی و اقتصادی، حمله به مراکز امنیتی و نظامی، هدف قرار دادن منافع کشورهای دوست و کشتن ده‌ها شهروند، نیروی امنیتی و مقیمان در کشور را اجرا کرد، مسئولان و رسانه‌های ایرانی، به شدت علیه سعودی موضع گرفته و این کشور را به «حمایت از تروریسم» متهم کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در اظهار نظری روز شنبه سعودی را به حمایت از تروریسم و اعدام مخالفان آن متهم کرد. این در حالی است که اکثر اعدام شدگان از اعضای گروه القاعده هستند.

احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری هم پیش بینی کرد که اعدام نمر النمر، روحانی شیعه که در تشکیل هسته‌ای تروریستی به منظور حمله به مراکز امنیتی در منطقه عوامیه محکوم شده بود را، دارای پیامدهای بزرگی بر پادشاهی سعودی دانست.

شایان ذکر است که نمر النمر، از داعیان به برپایی نظام ولایت فقیه در سعودی و در منطقه بود.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران هم در نامه‌ای به محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه این کشور، خواستار بازنگری در روابط با سعودی شد.

همچنین نیروهای بسیج از عزم خود برای برگزاری تجمع مقابل سفارت سعودی در تهران در روز یکشنبه خبر دادند.

این بخشی از مواضع مداخله جویانه ایرانی در مسائل داخلی سعودی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید