«فارس آل شویل» نظریه‌پرداز القاعده در سعودی کیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

از میان کسانی که صبح شنبه ۲ ژانویه حکم اعدام آن‌ها اجرا شد، فارس آل شویل ملقب به «ابو جندل الازدی» بود، او مسئولیت نظرهی‌پردازی برای گروه القاعده و صدور تحقیقات و پژوهش‌هایی در حمایت از اندیشه و عملیات این گروه را بر عهده داشت به گونه‌ای که به آن‌ها، پوششی فقهی می‌داد. آل شویل کیست؟

فارس آل شویل اوت سال ۲۰۰۴ در منطقه کوهستانی «ابو خیال» در شهر ابها در جنوب سعودی در نزدیکی سالن تآ‌تر مشهور المفتاحه در فصل گردشگری تابستانی دستگیر شد. دستگیری او روزهایی اندک پس از دستگیری عیسی العوشن نظریه‌پرداز شرعی برجسته القاعده در آن هنگام صورت گرفت. دستگیری فارس آل شویل، ضربه سختی به القاعده در سعودی از راه حذف یکی از رهبران نظریه‌پرداز آن بود.

اهمیت فارس آل شویل در تمایل قاطع و واضح او به اهداف «القاعده» و بر عهده گرفتن «مبارزه فکری» علیه دشمنان این گروه از میان روحانیون بود.

آل شویل ابتدا نوشته‌های خود را با نام مستعار منتشر می‌کرد اما پس از کشف هویت و قرار گرفتنش در فهرست افراد تحت پی گرد، نوشتن با نام اصلی خود را آغاز کرد.

او ابتدا ملقب به «ابو جندل الازدی» بود و با این نام، کتاب مشهور خود «پژوهشی در حکم قتل نیروها و افسران امنیتی» را منتشر کرد. پس از آن نوشتن با نام اصلی خود را آغاز کرد و شروع آن با کتاب «الله اکبر، آمریکا ویران شد» بود. «مرکز پژوهش‌های اسلامی» این کتاب را معرفی کرده و آن را در شبکه اینترنت منتشر کرد.

اما کتاب نخست آل شویل یعنی «پژوهشی در حکم قتل نیروها و افسران امنیتی» در سال‌های نخستین درگیری میان «القاعده» و نیروهای پادشاهی سعودی منتشر شد. او در این کتاب، کشتن نیروهای امنیتی را توجیه کرد و به صراحت درباره آن سخن گفت.

پی گیری تالیفات شخصیت‌های فکری «القاعده»، پیچ و خم‌های بحران‌های آن‌ها را نشان می‌دهد. به مرور ستاره آل شویل در میان این چهره‌ها درخشید و اصرارش بر راهی که در پیش گرفته بود، بیشتر شد. از این رو کتاب «وجوب‌‌ رهاسازی مستضعفان از زندان‌های طاغوت‌ها و مرتد‌ها» و «تشویق مجاهدان قهرمان به احیای سنت ترور» منتشر کرد.

«داستان‌های تاریخی افراد تحت پی گرد» از دیگر تالیفات آل شویل است که در آن، داستان‌هایی از تاریخ اسلامی را نقل کرد که درباره افرادی بود که پیش‌تر تحت پی گرد قرار گرفته بودند. او در این کتاب تلاش کرد روحیه تروریست‌ها را با الگو قرار دادن نمونه‌های تاریخی، تقویت کند.

مساله جالب توجه در فعالیت آل شویل، افزایش ظهور او پس از کشته شدن عبد العزیز المقرن رهبر القاعده در سعودی در ژوئن ۲۰۰۴ بود، فعالیت‌های او در آن هنگام به اوج خود رسید و در آن پیامی بر روی اینترنت منتشر و «برائت خود را از تابعیت سعودی» به بهانه اینکه «کشوری مرتد از اسلام است» اعلام کرد.

۲ آودیل ۲۰۱۴ دادگاه کیفری متخصص در ریاض، حکم بدوی اعدام آل شویل را صادر کرد. نام او در فهرست ۲۶ فرد تحت تعقیب وزارت کشور سعودی قرار داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید