وزارت کشور سعودی: حکم اعدام ۴۷ تروریست اجرا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
12 دقيقه (Reading time)

وزارت کشور پادشاهی سعودی شنبه ۲ ژانویه در بیانیه‌ای اعلام کرد که حکم قصاص در حق ۴۷ تروریست به اجرا در آمده است.

این بیانیه افزوده است حکم اعدام که صبح شنبه در ۱۲ منطقه اجرا شد، شامل ۴۷ تروریست و تشویق کننده اعمال تروریستی شد که فارس الشویل و نمر النمر از جمله آن‌ها هستند.

دستگاه قضایی سعودی، اعدام شدگان را به «پیش گرفتن اندیشه تکفیری که شامل عقاید خوارج و مخالف کتاب، سنت و اجماع پیشینیان امت است، انتشار این اندیشه با روش‌های گمراه کننده، تبلیغ برای آن با ابزارهای متنوع، پیوستن به گروه‌های تروریستی و اجرای طرح‌های جنایتکارانه» متهم کرده است.

برپایه این احکام، ۴۷ تن که ۴۵ تن از آن‌ها سعودی، یک تن مصری و یک تن چادی هستند، به «هدف قرار دادن مراکز امنیتی و نظامی، تلاش برای ضربه زدن به اقتصاد ملی، آسیب رساندن به جایگاه کشور و روابط و منافع آن با کشورهای دوست» محکوم شده است.

این بیانیه افزوده است که احکام صادره توسط دادگاه تجدید نظر ویژه در دادگاه عالی تاییده شده و دستور پادشاهی برای اجرای آن‌ها همانگونه که شرعا مقرر شده بود، صادر شد.

در بیانیه وزارت کشور سعودی آمده است:
سپاس خدای را که در کتاب مبینش فرموده است: « إِنَّمَا جَزَاءُ الَّذِينَ يُحَارِبُون اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَيَسْعَوْن فِي الأَرْضِ فَسَاداً أَنْ يُقتَّلُوا أَوْ يُصَلَّبُوا أَوْ تُقطَّعَ أَيْدِيهِمْ وَأَرْجُلُهُمْ مِنْ خِلافٍ أَوْ يُنْفوْا مِن الأَرْضِ ذلِكَ لهُمْ خَزْيٌ فِي الدُّنْيَا وَلهُمْ فِي الآخِرَةِ عَذابٌ عَظِيمٌ»، خداوند عز و جل همچنین درباره حرمت خون ها فرموده است: «مِنْ أَجْلِ ذَلِكَ كَتَبْنَا عَلَى بَنِي إِسْرَائِيلَ أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْسًاً بِغيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الأَرْضِ فَكَأَّنمَا قتَلَ النَّاسَ جَميِعاً وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَّنمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًاً». آیه شریفه هرکس را که به طور عمد اقدام به قتل مومنی کند، به عذاب وعده داده؛ به گونه ای که خداوند متعال فروده است: « وَمَن يَقتُل مُؤمِناً مُّتَعَمِّداً فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَاِلداً فِيَها وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَاباً عَظِيماً»؛ همچنین پیامبر مصطفی که درود خداوند بر او باشد، در تعظیم خون مسلمان گفته است: «زوال دنیا برای خداوند، سهل تر از کشتن مردی مسلمان است» این را نسائی، الترمذی، ابن ماجه و بیهقی روایت کرده و الالبانی آن را تصحیح کرده است. پیامبر اکرم همچنین فروده است: «خون ها و اموالتان برای شما حرمت دارند همچون حرمت این روزتان در این ماه و این کشور شما». شریعت اسلامی که عدالت محور و کامل است، کشتن بی گناهان و کسانی که به دنبال امنیت هستند را حرام دانسته و خداوند در این باره فرموده است: «وَأَوفُواْ بِالعَهدِ إِنَّ العَهدَ كَانَ مَسؤُولاً» . همچنین در صحیحین حدیثی را ابو هریره از پیامبر اسلام نقل کرده که فرموده است: «از هفت عمل مستحق مجازات دوری کنید... که از جمله آن ها: قتل نفسی که خداوند حرام کرده». همچنین فرموده است: «هر کس معاهدی را بکشد، بوی بهش به مشامش نخواهد خورد و بوی بهشت از او چهل سال فاصله خواهد داشت» ؛ شریعت اسلامی همچنین بر وحدت کلمه امت و دوری از تفرقه و آن چه که امنیت را بر هم می زند، باعث درگیری ها می شود، شوکت مسلمانان را می شکند، جان ها را خسته می کند، حقوق ها ضایع می کند و منافع وطن را در معرض خطرهای بزرگ قرار می دهد، تاکید می کند، همانگونه که رسوال خدا گفته است: «نقص هایی پیش خواهد آمد، هر کس بخواهد این امت را متفرق کند، او را شمشیر بزنید، هر کس که بخواهد باشد» و این هشداری است به داعیان فتنه و تفرقه و هر کس در راه آن ها در مسیر سرکشی گام برداشت، راهی که عذاب خداوند را در دنیا و آخرت در پی دارد. با وجود تمام آن چه که در این آیه ها و روایت ها آمده است، اما گروه هایی جنایتکار، راه حق را گم کرده، به سمت هوا و هوس خود رفته، گام های شیطان را در پیش گرفتند و با اعمال تروریستی مختلف، خون های بی گناهات را ریختند، حرمت های ضروری دین را شکستند، در مسیر نا امن کردن جامعه و ایجاد فتنه گام برداشتند و با جهل و هوس خود، از دین سخن گفتند. افرادی که حکم قصاص در حقشان اجرا شد، عبارتند از:
1 ـ أمين محمد عبدالله ال عقالا - سعودی
2 ـ أنور عبدالرحمن خليل النجار - سعودی
3 ـ بدر بن محمد بن عبدالله البدر - سعودی
4 ـ بندر محمد بن عبدالرحمن الغيث - سعودی
5 ـ حسن هادي بن شجاع المصارير- سعودی
6 ـ حمد بن عبدالله بن إبراهيم الحميدي - سعودی
7 ـ خالد محمد إبراهيم الجار الله - سعودی
8 ـ رضا عبدالرحمن خليل النجار - سعودی
9 ـ سعد سلامة حمير - سعودی
10 ـ صلاح بن سعيد بن عبدالرحيم النجار- سعودی
11 ـ صلاح بن عبدالرحمن بن محمد آل حسين - سعودی
12 ـ صالح بن عبدالرحمن بن إبراهيم الشمسان - سعودی
13 ـ صالح بن علي بن صالح الجمعة - سعودی
14 ـ عادل بن سعد بن جزاء الضبيطي - سعودی
15 ـ عادل محمد سالم عبدالله يماني - سعودی
16 ـ عبدالجبار بن حمود بن عبدالعزيز التويجري - سعودی
17 ـ عبدالرحمن دخيل فالح الفالح - سعودی
18 ـ عبدالله ساير معوض مسعد المحمدي - سعودی
19 ـ عبدالله بن سعد بن مزهر شريف - سعودی
20 ـ عبدالله صالح عبدالعزيز الأنصاري- سعودی
21 ـ عبدالله عبدالعزيز أحمد المقرن - سعودی
22 ـ عبدالله مسلم حميد الرهيف - سعودی
23 ـ عبدالله بن معلا بن عالي - سعودی
24 ـ عبدالعزيز رشيد بن حمدان الطويلعي - سعودی
25 ـ عبدالمحسن حمد بن عبدالله اليحيى- سعودی
26 ـ عصام خلف محمد المذرع - سعودی
27 ـ علي سعيد عبدالله آل ربح - سعودی
28 ـ غازي محيسن راشد - سعودی
29 ـ فارس أحمد جمعان آل شويل - سعودی
30 ـ فكري علي بن يحيى فقيه - سعودی
31ـ فهد بن أحمد بن حنش آل زامل - سعودی
32 ـ فهد عبدالرحمن أحمد البريدي - سعودی
33 ـ فهد علي عايض آل جبران - سعودی
34 ـ ماجد إبراهيم علي المغينيم - سعودی
35 ـ ماجد معيض راشد - سعودی
36 ـ مشعل بن حمود بن جوير الفراج - سعودی
37 ـ محمد عبدالعزيز محمد المحارب - سعودی
38 ـ محمد علي عبدالكريم صويمل - سعودی
39 ـ محمد فتحي عبدالعاطي السيد - مصری
40 ـ محمد بن فيصل بن محمد الشيوخ - سعودی
41 ـ مصطفى محمد الطاهر أبكر - چادی
42 ـ معيض مفرح علي آل شكر - سعودی
43 ـ ناصر علي عايض آل جبران- سعودی
44 ـ نايف سعد عبدالله البريدي - سعودی
45 ـ نجيب بن عبدالعزيز بن عبدالله البهيجي - سعودی
46 ـ نمر باقر أمين النمر - سعودی
47 ـ نمر سهاج زيد الكريزي - سعودی

افراد مذکور مرتکب این جرایم شدند:

نخست: پیش گرفتن اندیشه تکفیری که شامل عقاید خوارج و مخالف کتاب، سنت و اجماع پیشینیان امت است، انتشار این اندیشه با روش‌های گمراه کننده، تبلیغ برای آن با ابزارهای متنوع، پیوستن به گروه‌های تروریستی و اجرای طرح‌های جنایتکارانه از راه: منفجر کردن «مجتمع مسکونی الحمرا»، منفجر کردن «مجتمع مسکونی فینیل»، منفجر کردن «مجتمع مسکونی اشبیلیه» در شرق ریاض در تاریخ ۱۱-۳-۱۴۲۴ ه. ق، حمله به مجتمع «شرکت عربی سرمایه گزارش‌های نفتی» و «شرکت پترولیوم سن‌تر»، «مجتمع مسکونی الواحه» در استان الخبر در منطقه شرقیه در تاریخ ۱۱-۴-۱۴۲۵ ه. ق با استفاده از نارنجک و انواع اسحله گرم، کشتن و زخمی کردن چندین تن از شهروندان و نیروهای امنیتی و افراد مقیم، مثله کردن جنازه‌های آن‌ها، آغاز اجرای طرح‌های ناکام حمله به چندین مجتمع مسکونی در سراسر پادشاهی سعودی با حملات انفجاری، مسموم کردن آب، ربودن تعدادی از مقیمان با هدف کشتن آن‌ها و مثله کردن جنازه‌هایشان، ساختن مواد منفجره و قاچاق آن‌ها به کشور، در اختیار داشتن اسلحه و بمب‌های ساخت محلی و خارجی، در اختیار داشتن مواد منفجره با قدرت تخریبی شدید و زیاد و در اختیار داشتن خمپاره‌ها و راکت‌های موشکی متنوع.

دوم: حمله به مراکز امنیتی و نظامی از راه: انفجار «ساختمان مدیریت راهنمایی و رانندگی» در شهر ریاض در تاریخ ۲-۴-۱۴۲۵ ه. ق، دو انفجاری که ساختمان «وزارت کشور» و «نیروهای تحرک سریع» را در تاریخ ۱۷-۱۱-۱۴۲۵ ه. ق هدف قرار داد که به شهادت شماری از نیروهای امنیتی و شهروندان انجامید، اقدام به حمله به «پایگاه هوایی ملک خالد» در استان خمیس مشیط، اقدام به حمله به «پایگاه هوایی شاهزاده سلطان» در استان الخرج، اقدام به حمله به ساختمان «فرودگاه غیر نظامی» در استان عرعر، اقدام به شماری از عملیات ربودن و کشتن نیروهای امنیتی، تشویق به حمله مسلحانه به نیروهای امنیتی، شلیک آتش، پرتاب بمب‌های ککتل مولوتوف به سمت آن‌ها هنگام انجام ماموریت حمایت از امنیت، جامعه و مراکز عمومی، تشویق و پشتیبانی از اعمال خرابکارانه مسلح در راه‌ها و اماکن عمومی.

سوم: تلاش برای ضربه زدن به اقتصاد ملی و آسیب زدن به جایگاه کشور، روابط و منافع آن با کشورهای دوست از ر‌ها: حمله به «کنسولگری آمریکا» در استان جده در تاریخ ۲۴-۱-۱۴۲۵ ه. ق که به شهید شدن چهارتن از نیروهای امنیتی انجامید، حمله به «پالایشگاه بقیق» در استان بقیق در تاریخ ۲۵-۱-۱۴۲۷ ه. ق که به شهادت دو تن از نیروهای امنیتی انجامید، اقدام به حمله به شماری از سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های خارجی، اقدام به انفجار «شرکت آرامکوی سعودی» و شماری از مراکز نفتی، اجرای چندین عملیات سرقت مسلحانه از بانک‌ها و ساختمان‌های تجاری و عملیات کلاهبرداری که به: جمع مقادیر زیادی پول و استفاده از آن در عملیات خشونت بار و تروریستی، ایجاد فتنه و دمیدن در آتش آن، تبلیغات گمراه کننده و دروغ در میان مردم، تشویق اعمال تروریستی در کشورهای دوست و تایید علنی آن، تشویق به آشوب و خرابکاری و اخلال در نظم عمومی انجامید.

بازجویی‌ها با مجرمان مذکور به متهم شدن آن‌ها به این اعمال و محکومیت آن‌ها انجامید به گونه‌ای که در دادگاه پس از اثبات اتهامات منتسبه، حکم شرعی را در حق آن‌ها صادر کرد که بدین قرار است:
۱- اقامت حد محاربه علیه:
- عادل محمد سالم عبد الله یمانی.
- عبد العزیز رشید بن حمدان الطویلعی.
- عبد الله مسلم حمید الرهیف.
- نمر سهاج زید الکریزی.
۲- اعدام تعزیزی دیگر متهمان.

احکام در دادگاه تجدید نظر ویژه در دادگاه عالی تایید شد و دستور پادشاهی برای اجرای آن صادر شد. این احکام شرعی روز شنبه ۲۲-۳-۱۴۳۷ ه. ق در ریاض، مکه مکرمه، مدینه منوره، الشرقیه، القصیم، حائل، مرزهای شمالی، عسیر، الجوف، نجران، الباحه و تبوک اجرا شد.

وزارت کشور سعودی این را اعلام می‌کند تا تاکید کند که این کشور از زمان برپایی، کتاب خدا و سنت رسولش را به عنوان دستور العملی برای خود انتخاب کرد و در برابر هرکس که امنیت کشور، شهروندان و مقیمان را در خطر اندازد، زندگی عمومی را معطل کند، در مسیر عمل هرکدام از سازمان‌ها به وظایفشان در حفظ امنیت جامعه و منافع آن مانع تراشی کند، صلح جامعه را به خطر بیندازد و در امنیت و نظم عمومی خلل ایجاد کند، کوتاهی نخواهد کرد و به خواست خداوند با قاطعیت و جدیت در مسیر برقراری ثبات و امنیت و تحقیق عدالت از راه اجرای احکام شرع مطهر علیه هر کس که از حدود خداوند عز و جل، و جان‌های بی‌گناهان، اموال و ناموس آن‌ها تجاوز کند، گام برخواهد داشت. همچنین به هر کس که نفسش او را برای چنین اعمالی تروریستی وسوسه کند، هشدار می‌دهد که جزای شرعی سرنوشتش خواهد بود «وَسَيعلَمُ الّذيِنَ ظَلمُوا أَي مُنقَلَبٍ يَنقَلِبُون».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید