نمر النمر.. گذشته‌ای همراه با اعمال تروریستی و تشویق به آشوب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نمر باقر النمر که در منطقه العوامیه در استان قطیف در شرق سعودی به دنیا آمد و ۵۷ سال سن داشت، یکی از نظریه پردازان شرعی طایفه شیعی در جهت آشوبگری و اعمال خشونت آمیزی بود که در شهرک العوامیه به وقوع پیوست.

او در سال ۱۹۸۰ تحصیلات آکادمیک خود را به پایان رساند و بلافاصله به شهر «قم» در ایران رفت. پس از آن به حوزه علمیه در سوریه پیوست.

بعد از آن، نمر باقر النمر به سعودی بازگشت تا در زمینه اجتماعی و سیاسی فعالیت کند. او خطیب مسجد «العوامیه» شد و از راه خطبه‌های سیاسی علیه دستگاه‌های کشوری، صحابه رسول خدا، امنیت و ثبات کشور، این مسجد را به یک پایگاه سیاسی برای اهداف خود تبدیل کرد. از راه همین منبر چندین خواسته مطرح کرد که با اهداف گروه‌های شبه نظامی خارجی تروریست، و کشورهایی که دشمن پادشاهی سعودی هستند و سعی در ایجاد فتنه دارند، همراستا شد. او همچنین خواستار جدایی منطقه الشرقیه از کشور سعودی شد.

دستگاه‌های کشوری به النمر چندین بار فرصتی برای تغییر رفتار خود دادند اما وی فعالیت‌هایش ضد کشور و علیه منافع آن در دوره‌ای که «بهار عربی» نام گرفت و به ویژه در قبال حوادث «بحرین» شدت یافت؛ و این بدان معنی است که او در صف گروه‌های تروریستی و کشورهایی بود که علیه منطقه و امنیتش و به خصوص علیه سعودی ایستاده بودند؛ مساله‌ای که باعث شد جوانان فریب خورده علیه نیروهای امنیتی اسلحه به دست بگیرند و برخی از آن‌ها را در پست‌های بازرسی به قتل رسانده، جاده‌ها را بسته و اقدام به تظاهرات ممنوعه کنند.

نیروهای امنیتی سعودی، النمر را ژوئیه ۲۰۱۲ دستگیر کردند. عملیات دستگیری با تعقیب و گریز همراه بود و نیروهای امنیتی مجبور شدند تیری به پایش شلیک کنند. در آن هنگام وزارت کشور سعودی اعلام کرد یکی از «فتنه سازان» و همراهان او را دستگیر کرده است. آن‌ها «در مقابل نیروهای امنیتی مقاومت کرده، به سمت آن‌ها آتش گشودند و هنگام تلاش برای فرار، با یکی از خودروهای گشت امنیتی تصادف کردند».

پیش‌تر قضات دادگاه کیفری ریاض، حکم «تعزیری» اعدام النمر را صادر کرده بودند. او به «ایجاد فتنه و بی‌ثبات کردن وحدت کشور» متهم شده است.

۲۵ اکتبر ۲۰۱۵، دادگاه عالی و دادگاه تجدید نظر، حکم صادره در حق نمر النمر را تایید کردند. او به ایجاد فتنه مذهبی، حمایت از اعمال خرابکارانه، خروج بر ولی امر و تشکیل هسته تروریستی با هدف کشتن نیروهای امنیتی در شهرک عوامیه در استان القطیف (شرق سعودی) متهم شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید