پیش از موصل.. احتمال مواجه شدن ارتش عراق با جنگی در دروازه‌های بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

احتمال دارد نیروهای عراقی پیش از آنکه بتوانند شهر موصل را از شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش باز پس گیرند، با نبرد بزرگی با شبه نظامیان در نزدیکی بغداد پایتخت عراق مواجه شوند.

محل این نبرد هم شهر فلوجه است؛ شهری که شبه نظامیان تندرو مدت زمان درازی است که در آن پناه گرفته‌اند؛ شهری که در نزدیکی دروازه غربی پایتخت قرار دارد.

تا کنون دولت حیدر العبادی نخست وزیر عراق و ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا، برخوردی محتاطانه با نقشه‌های مطرح شده برای باز پس گیری فلوجه از شبه نظامیان داعش دارند. این شهر میان شهر رمادی که نیروهای عراقی این هفته آن را باز پس گرفتند و بغداد قرار دارد.

فلوجه ژانویه ۲۰۱۴ به تصرف شبه نظامیان داعش در آمد؛ یعنی شش ماه پیش از آنکه داعش بتواند حدود یک سوم مساحت عراق و مناطق وسیعی از شمال سوریه را تصرف کند.

حیدر العبادی روز دوشنبه ۲۸ دسامبر گفت که پس از رمادی، هدف شهر موصل است؛ شهری که حاوی بزرگ‌ترین تجمع سکانی در تصرف داعش است. او گفت که باز پس گیری موصل، پایانی برای «خلافتی» است که ژانویه ۲۰۱۴ در مسجد اصلی این شهر اعلام شد.

اما با ادامه کنترل مناطق بسیاری در غرب و شمال عراق، مقام‌های عراقی توضیح ندادند که از چه راهی برای باز پس گیری موصل پیش خواهند رفت؛ شهری که در ۴۰۰ کیلومتری شمال بغداد قرار دارد.

احمد الاسدی سخنگوی نیروهای بسیج عراقی (حشد الشعبی) که از شبه نظامیان شیعه تاسیس شده به خبرگزاری رویترز می‌گوید که به احتمال دارد جنگ فلوجه پیش از جنگ موصل باشد. او افزود: «تصمیم نهایی با فرمانده کل نیروهای مسلح (العبادی) است».

در گزارش‌های نظامی روزانه، بیانیه‌هایی از حملات هوایی ارتش عراق و ائتلاف بین الملل به شهر فلوجه منتشر می‌شود؛ شهری که پیش از جنگ حدود ۳۰۰ هزار ساکن آن بودند و در ۷۰ کیلومتری غرب پایتخت واقع است.

با این وجود نشانه‌ای از عزم نیروهای عراقی برای آغاز جنگ باز پس گیری فلوجه وجود ندارد. برآورد‌ها از وجود حدود هزار تن از شبه نظامیان داعش در این شهر حکایت دارد.

سرتیپ یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق می‌گوید: «فرماندهی نظامی وجود دارد، برنامه ریزی و دیدی نظامی وجود دارد چنانچه جنگ برای آزاد سازی شهر فلوجه یا منطقه‌ای دیگر آغاز شود، آن را اعلام خواهیم کرد».

کاپیتان چانس مکرو یکی از افسران ائتلاف بین المللی می‌گوید که عراقی‌ها در حال برنامه ریزی برای اقدام خود پس از باز پس گیری رمادی هستند.

او که چهارشنبه ۳۰ دسامبر در کنفرانسی خبری در بغداد سخن می‌گفت، اظهار داشت: «نمی‌گویم چه زمانی آن‌ها را از فلوجه بیرون خواهند کرد، اما در ‌‌نهایت شبه نظامیان را از همه عراق بیرون خواهند کرد».

تحلیلگران معتقدند که حدود ۳ هزار خانواده همچنان در فلوجه زدندگی می‌کنند. فاضل الغراوی رئیس کمیساریای حقوق بشر عراق هم می‌گوید که حدود ۷۰ هزار خانواده از فلوجه به اردوگاه‌های اطراف بغداد پناه بردند.

ائتلاف بین الملل می‌گوید شهر فلوجه که در دره رود فرات واقع است، در محاصره نیروهای عراقی قرار دارد؛ اگر چه برخی از شبه نظامیان با وجود محاصره ارتش، موفق به رفت و آمد می‌شوند.

الاسدی می‌گوید که شبه نظامیان حشد الشعبی در جنوب فلوجه در جاده منتهی به شهر کربلا و همچنین برخی مناطق شرقی و غربی حضور دارند. او افزود که این نیرو‌ها به جدا کردن شهر از دیگر بخش‌ها و آماده سازی شرایط پیشروی ارتش کمک می‌کنند.

روابط عشیره‌ای قوی در شهر رمادی، برای نیروهای عراقی ورود به این شهر و کنترل آن را تسهیل کرد. در شهر فلوجه اگر چه عشایر وجود دارند اما کم اهمیت‌تر از شهر رمادی هستند، از این رو باز پس گیری این شهر دشوار‌تر خواهد بود.

فلوجه به «شهر گلدسته‌ها» یا «شهر مساجد» شهرت دارد. در دو حمله آمریکا علیه نیروهای شاخه القاعده در عراق در سال ۲۰۰۴ به این شهر، آسیب‌های زیادی به این شهر رسید.

در سال ۲۰۰۶ هنگامی که خشونت تندروهای القاعده در عراق به اوج رسید، عشایر الانبار به تغییر توازن کمک کردند و با همکاری با نیروهای آمریکایی، موفق به شکست القاعده شدند.

اما بازگشت القاعده این بار با چهره داعش، باعث دو دستی در ساکنان الانبار شد. بسیاری از آن‌ها نوری مالکی نخست وزیر پیشین عراق را به محروم کردن سنی‌ها از سهمشان در قدرت متهم کرده و او را ابزار دست ایران می‌دانند. آن‌ها همچنین مالکی را به اعمال سیاست‌های تبعیض آمیز علیه سنی‌ها متهم می‌کنند. برخی نیز شبه نظامیان تندرو هواداری کرده و از آن‌ها حمایت می‌کنند یا اینکه ترس، مانع از تحرکشان می‌شود.

ماریا فانتابی کار‌شناس امور عراق در مجموعه بحران‌های بین المللی می‌گوید که هرگونه تلاش برای باز پس گیری فلوجه، با مقاومت محلی روبرو خواهد شد زیرا بیش از دو سال پیش، توافقی میان جهادی‌ها و شخصیت‌ها و رهبران عشریه‌ای و جامعه‌ای منعقد شد.

مسولان دولتی محلی می‌گویند که شکست شبه نظامیان داعش در رمادی، یکی از بزگ‌ترین شهرهای سنی نشین عراق، باعث تضعیف روحیه شبه نظامیان و ایجاد تشنج میان ساکنان فلوجه شد که به درگیری با برخی از عشایر سنی انجامید. البته هنوز هیچ منبع مستقلی این گزارش‌ها را تایید نکرده است.

ابراهیم الفهداوی عضو شورای شهر فلوجه می‌گوید: «پس از فرار برخی از شبه نظامیان داعش از رمادی به فلوجه، نگرانی ساکنان این شهر از نزدیک شدن حمله نیروهای دولتی به شهرشان بالا گرفت از این رو بسیاری از خانواده‌ها تصمیم به ترک شهر گرفتند».

الفهداوی افزود: «از این رو شبه نظامیان داعش تهدید کردند هرکس را که قصد خروج از شهر داشته باشد، اعدام خواهند کرد؛ مساله‌ای که باعث اختلاف و درگیری‌هایی میان ساکنان و شبه نظامیان شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید