.
.
.

رئیس سیستم دفاع موشکی اسرائيل به علت نقض موارد امنیتی برکنار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر دفاع اسرائيل روز یکشنبه 27 دسامبر اعلام کرد مقام ارشد و معتبر برنامه دفاعی موشکی اسرائيل در پی اتهامات مبنی بر کوتاهی در حفظ اسرار محرمانه دولتی از کار خود برکنار شد.

مقامات رسمی اسرائيل توضیح بیشتری در مورد خطایی که رماتی مرتکب شده و منجر به برکناری وی شده است ارائه نداده اند.

اما به گفته کارشناسان امور امنیتی یائیر رماتی طی 4 سالی که ریاست این سیستم را داشته است، اقدام به ذخیره اطلاعات فوق سری در کامپیوتر شخصی خود نموده است.

وزیر دفاع اسرائيل گفته است یائیر رماتی مرتکب «نقض شدید امنیت اطلاعاتی» شده است.

به گزارش سایت فارسی زبان تایمز اسرائیل، طبق اظهارات وزارت دفاع اسرائيل، یائیر رماتی، که در کارنامه خود توسعه گنبد آهنین اسرائیل، فلاخن داود، و سیستم پدافند پیکان را دارد، مرتکب «نقض شدید امنیت اطلاعاتی» شده است. این پرونده از سوی مقامات مسئول بررسی خواهد شد».

بنا به بیانیه ای که در این رابطه منتشر شد، در نتیجه وی «قادر نیست در مقام خود در وزارت دفاع باقی بماند».

مقامات رسمی اسرائيل توضیح بیشتری در مورد خطایی که رماتی مرتکب شده و منجر به برکناری وی شده است ندادند. با این وجود، به گزارش رسانه ها معلوم شده است که وی اطلاعات محرمانه ای را بر روی کامپیوتر شخصی خود داشته است.

رماتی شخصا در این باره هنوز سخنی نگفته است.

این اقدام غیرمنتظره زمانی انجام شده است که در دو ماه گذشته دو برنامه تازه موفقیت آمیز موشکی زیر نظارت رماتی در اسرائیل به انجام رسیده است.

در دهم ماه دسامبر، پیکان 3، سیستم پدافند موشکی اولین آزمایش کامل خود را گذراند و یک هدف را در آسمان به زیر کشید. این سیستم جایگزین پیکان 2 می شود.

یک هفته پس از آن، رماتی اعلام داشت که سیستم فلاخن داود، که سیستم تدافعی در مقابل تهدیدات طیف متوسط است، از مرحله آزمایش به در آمده است و آماده است که در نیروی هوایی اسرائيل به کار گرفته شود.

رماتی 61 ساله از 1981 پس از ترک ارتش ، در سیستم موشکی اسرائيل مشغول به کار بوده است. وی از 2012 به بعد سیستم دفاع موشکی هما را در وزارت دفاع مدیریت کرده است.

وی یکی از بلندپایه ترین مقامات امنیتی- نظامی اسرائیل است که به شکل غیر منتظره ای از کار برکنار می شود.