.
.
.

ویدیو.. حضور نخست وزیر عراق در رمادی ساعاتی پس از شکست داعش در آن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی نخست وزیر عراق سه شنبه ۲۹ دسامبر از شهر رمادی که دوشنبه ارتش عراق باز پس گرفتن کنترل آن را از گروه دولت اسلامی موسوم به داعش اعلام کرده بود، بازدید کرد.

این نخستین دستاورد بزرگ ارتش عراق ۱۸ ماه پس از فروپاشی‌اش در مقابل حمله ناگهانی شبه نظامیان داعش بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی، العبادی توسط یک هلیکوپ‌تر و با همراهی عالی رتبه ترین فرمانده نظامی استان الانبار، به دانشگاه الانبار واقع در جنوب شهر رمادی رسید و قرار است است با فرماندهان ارتش و واحد مبارزه با تروریسم دیدار کند.
پس از آن العبادی خود در تویی‌تر، خبر حضورش را در شهر رمادی منتشر کرد.

باز پس گیری رمادی که در دره رود فرات قرار دارد، از اهمیت بالایی برای نیروهای عراقی برخوردار است. از ژوئن سال ۲۰۱۴ که شبه نظامیان داعش مناطق وسیعی از شمال عراق را تصرف کردند، نیروهای عراقی برای باز پس گیری مناطق از دست رفته در حال جنگ هستند. در عملیات سابق، شبه نظامیان شیعه در کنار نیروهای ارتش حضور داشتند اما در عملیات رمادی، تنها نیروهای ارتش عراق حضور داشتند که جنگجویان عشایر منطقه هم به آن‌ها کمک می‌کردند.

بغداد از چند ماه گذشته می‌گوید که توان نیرو‌هایش را از راه محروم کردن تندرو‌ها از دستاوردهایی که در استان الانبار به دست آورده‌اند، ثابت خواهد کرد.

مین گذاری‌هایی که شبه نظامیان داعش در جاده‌ها و ساختمان‌ها انجام داده‌اند، پیشروی نیروهای عراقی را کند کرده است. مسئولان امنیتی عراق می‌گویند که در تلاش برای پاکسازی برخی محله‌های رمادی، گروه‌های فنی کار خنثی سازی می‌ن‌ها و بمب‌ها را آغاز کرده‌اند.