.
.
.

بازداشت صلاح الدین دمیرتاش در دستور کار دادگاه ترکیه قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک دادگاه در استانبول صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب کُرد دموکارتیک خلق ترک آمیز به ارائه سخنان اظهارات تحریک آمیز متهم و حکم پیگرد قانونی او را صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یک دادگاه ترکیه به خاطر آنچه که «اظهارات تحریک آمیز» خواند، برای صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب دموکراتیک خلق های ترکیه (HDP) قرار بازداشت صادر کرده است.

این دادگاه اظهارات اخیر دمیرتاش در بین مردم کرد استانهای جنوبی ترکیه را تحریک آمیز و جدایی طلبانه توصیف کرده است.

روز یکشنبه دمیرتاش در بین طرفداران حزب دموکرات و گروههای کرد در پایان یک نشست دو روزه در استان دیاربکر خواستار تشکیل یک منطقه خودمختار کردنشین شده بود.

دمیرتاش در این نشست گفته بود حقوق قانونی مردم کرد در ترکیه توسط دولت مرکزی ضایع می شود و باید برای احقاق حقوق کردها در این کشور تلاش کرد.

کردهای ترکیه خواستار خودمختاری شدند

گروه های کرد در جنوب شرق ترکیه طی نشستی دو روزه که شنبه و یک شنبه در دیاربکر داشتند، خواستار خودمختاری برای منطقه خود شدند. این نشست در بحبوحه درگیری های شدید در این منطقه برگزار شد.

كنگره دموكراتیكگ خلق متشكل از سازمان‌های غیردولتی كرد، در این نشست دو روزه در دیاربكر این درخواست را اعلام كردند.

در قطعنامه نهایی این نشست، تحت عنوان «اعلام قطعنامه سیاسی مربوط به خودمختاری» آمده است: «مقاومت قانونی مردم ما علیه سیاست‌های ضد كردی دولت درخواست‌ها و تلاش برای ایجاد خودمختاری و دموكراسی محلی را ضروری ساخته است.»

در این قطعنامه تشكیل مناطق خودمختار در چندین استان همسایه دیاربكر با در نظر گرفتن وابستگی‌های فرهنگی، اقتصادی و جغرافیایی درخواست شده است.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری تركیه تاكید كرده است: تركیه اجازه نخواهد داد تا كشور دیگری در داخل مرزهایش تشكیل شود. در حال حاضر آنها درباره تجزیه خاك كشورمان صحبت می‌كنند. با كمك خدا اجازه نخواهیم داد، وحدت و یكپارچگی كشورمان خدشه‌دار شود.