.
.
.

ستاد مشترک ارتش عراق: فروپاشی داعش آغاز شده و نیروهایش فرار می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام امنیتی بلندپایه عراقی سه شنبه ۲۹ دسامبر گفت که انتقال ده خانواده‌ای که در شهر رمادی مرکز استان الانبار در محاصره به سر می‌بردند، آغاز شده است. این اقدام ساعاتی پس از اعلام آزاد سازی شهر رمادی از تصرف شبه نظامی گروه دولت اسلامی موسوم به داعش صورت می‌گیرد.

سرلشکر سامی کاظم العارضی فرمانده گردان سوم عملیات ویژه در واحد مبارزه با تروریسم ارتش عراق گفت: «امروز انتقال دستکم ۳۵۰ غیر نظامی را که داعش آن‌ها را در مرکز رمادی محاصره می‌کرد، آغاز کردیم».

او در این باره توضیح داد: «حدود صد خانواده که شمار افراد آن‌ها به بیش از ۳۵۰ تن می‌رسد و اکثر آن‌ها از زنان و کودکان هستند، در مجتمع دولتی واقع در مرکز رمادی، خود را تسلیم نیروهای واحد مبارزه با تروریسم کردند».

داعش فرو می‌پاشد

از سویی عثمان الغانمی رئیس ستاد مشترک ارتش عراق هم گفت که فروپاشی داعش آغاز شده و نیرو‌هایش فرار خود را به خارج از شهر رمادی شورع کردند.

الغانمی یادآور شد که اجرای طرح به دست گرفتن کامل منطقه نیازمند زمان است زیرا بیشتر خیابان‌ها و ساختمان‌های مسکونی، به طور کامل بمب گذاری شده‌اند. او تاکید کرد که کنترل رمادی به فرماندهی ارتش استان الانبار و جنگجویان عشایر تسلیم خواهد شد.

آمریکا بامداد سه شنبه از آزاد سازی شهر رمادی توسط ارتش عراق ابراز خرسندی کرد. کاخ سفید در بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرد ائتلاف بین الملل با ۶۳۰ حمله هوایی و همچنین آموزش و مسلح سازی، از نیروهای عراقی در جنگ با گروه داعش در شش ماه اخیر، پشتیبانی کرده است.

واشینگتن تبریک گفت

از سویی اشتون کار‌تر وزیر دفاع آمریکا، به دولت عراق به خاطر دستاوردش در رمادی تبریک گفت. او اظهار داشت که مهم است دولت عراق از فرصت پیش آمده برای حفاظت از صلح و امنیت در شهر استفاده کرده و مانع از بازگشت داعش و دیگر تندرو‌ها در شهر شوند.

عراق روز دوشنبه اعلام کرده بود که نیروهای واحد مبارزه با تروریسم پرچم این کشور را بر فراز مجتمع دولتی رمادی برافراشتند و کنترل کامل شهر را در دست گرفتند.

خبرنگار العربیه هم می‌گوید مجتمع دولتی رمادی که درگیری‌های روزهای اخیر بر گرداگرد آن متمرکز شده بود، هم اکنون خالی از شبه نظامیان داعش است اما عملیات پاکسازی و مین روبی همچنان ادامه دارد.