.
.
.

اردوغان به العربیه: پیوستن به ائتلاف چهارگانه را نپذیرفتم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در گفت و گوی اختصاصی با تلویزیون العربیه، اظهار داشت که حضور نیروهای کشورش جهت آموزش عراقی ها در پادگان بعشیقه به درخواست عراق صورت گرفت. او اما نگفت که این نیروها عقب نشینی خواهند کرد یا خیر.

وی افزود: پیشینیه برانگیخته شدن موضوع نیروهای ترکیه در شمال عراق، به ائتلاف چهارگانه بین روسیه، سوریه، عراق و ایران بازمی گردد که آنکارا پیوستن به آن را نپذیرفت. اردوغان گفت: روابط عراق و ترکیه خوب بود. و تحولات عراق را هنگام دیدار العبادی از ترکیه بررسی کردیم.

او افزود:« پس از ورود داعش به عراق، العبادی درخواست کمک کرد و آمادگی خود را به وی اعلام کردیم، مکان مناسبی برای ایجاد پادگان درخواست کردیم و آنها جای آن را مشخص کردند. این کار در پایان سال گذشته آغاز شد و در مارس گذشته، بعشیقه را برای ما تعیین کردند.»

اردوغان گفت :« وزیر دفاع عراق از این پادگان آموزشی دیدار کرد. اما ظاهرا تحولات سوریه تاثیر خود را گذاشت، چرا که سوریه، ایران، عراق و روسیه ائتلاف چهارگانه ای را در بغداد تشکیل دادند و از ترکیه خواستند به آن بپویندد اما من به پوتین، رئيس جمهوری روسیه گفتم نمی توانم در کنار رئیسی بنشینم که مشروعیتش را نمی پذیرم.»

مشروح کامل مصاحبه تلفزیون العربیه با رئيس جمهور ترکیه که توسط منتهی الرمحی انجام شد، روز یکشنبه (فردا) ساعت 16:00 به وقت گرینویچ ، 19:00 به وقت سعودی پخش خواهد شد.