فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزیر خارجه رژیم اسد از آمادگی برای مذاکره با مخالفان در ژنو خبر داد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  ولید المعلم، وزیر امور خارجه رژیم سوریه اعلام کرد که دمشق آماده شرکت در گفت‌وگوهای صلح ژنو است.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، المعلم افزود:« امیدواریم این گفت‌وگوها برای کمک به سوریه موفق‌آمیز باشد، و در کشور یک دولت وحدت ملی برقرار شود.»

  المعلم این اظهارات را طی دیدار خود از پکن پایتخت چین بیان کرد. او برای گفت‌وگو با همتای چینی خود وانگ یی از پکن دیدار کرد.

  شورای امنیت سازمان ملل، روز جمعه گذشته، در یک اقدام بی‌سابقه در قبال بحران سوریه، با پانزده رای موافق، قطعنامه نقشه راه بین‌المللی جهت ایجاد راه حل برای بحران این کشور را که تاکنون بیش از 250 هزار قربانی داشته، تصویب کرد.

  گفت‌وگو میان مخالفان سوری و هیئتی از متشکل از اعضای رژیم سوریه، قرار است در اواخر ماه ژانویه آینده تحت نظارت سازمان ملل، در ژنو آغاز شود.

  المعلم که به زبان انگیسی صحبت می‌کرد، به خبرنگاران خارجی گفت:« آماده مشارکت در گفت‌وگوی سوری-سوری بدون هیچ گونه دخالت خارجی هستیم».

  او افزود: « هیئت نمایندگی ما پس از اعلام اسامی هیئت مخالفان، مشخص خواهد شد».

  قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل، که مورد انتقاد مخالفان سوری قرار گرفته، خواستار برقراری آتش‌بس، آغاز گفت‌وگوها میان مخالفان و رژیم و سپس تشکیل دولت وحدت ملی و اجرای انتخابات است.

  این قطعنامه هیچ اشاره‌ای به آینده اسد نکرده است، امری که انتقاد مخالفان سوری را برانگیخته، زیرا آنان اصرار دارند که رییس جمهوری این کشور باید از قدرت برکنار شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران