فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هانیبال قذافی تبانی پدرش و حافظ اسد در ناپدیدی موسی صدر را برملا کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  منابع آگاه لبنانی به روزنامه سعودی «عکاظ» گفته‌اند که تحقیقات شعبه اطلاعات سازمان امنیت داخلی لبنان با هانیبال قذافی فرزند معمر قذافی رهبر پیشین لیبی، نتایج بسیاری در پی داشته که به نظر می‌رسد نظام اسد در سوریه و هم‌پیمانانش را در لبنان خشنود نکند.

  به گفته این منابع، تحقیقات نشان از دست داشتن حافظ اسد رئیس جمهوری پیشین سوریه در ناپدید شدن امام موسی صدر از روحانیون بلندپایه شیعه لبنانی و بنیانگذار گروه امل دارد که با همدستی با معمر قذافی صورت گرفته است.

  این منابع افزوده‌اند: «شرایط روانی هانیبال قذافی، به دست آوردن اطلاعات را از او آسان کرده چرا که توان مانور و مخفی کردن اطلاعات را از دست داده است.»

  موسی صدر پس از سفر به لیبی به دعوت معمر قذافی در اوت ۱۹۷۸،به دلایلی نامعلوم، در لیبی، ناپدید شد. از زنده بودن یا مرگ این روحانی شیعه گزارشات ضد و نقیضی در دست است. او آخرین بار در ۳۱ اوت ۱۹۷۸ در مجامع عمومی دیده شد.

  روزنامه «عکاظ» نوشته است: «رسانه‌های لبنانی نزدیک به نظام اسد، تشکیک در مطلع بودن هانیبال قذافی از ماجرای صدر را آغاز کردند.» به طور مثال روزنامه لبنانی «الاخبار» نزدیک به نظام اسد و حزب‌الله لبنان، چهارشنبه ۱۳ دسامبر گزارشی منتشر کرده با عنوان: «هانیبال قذافی: چیزی از صدر نمی‌دانم.»

  شایان ذکر است که ربوده شدن هانیبال قذافی و رساندن او به لبنان در روز ۱۱ دسامبر جاری، دادن «پناهندگی سیاسی» به او را از سوی نظام اسد فاش کرد. سایت لبنانی «الجدید» روز ۱۶ دسامبر، نامه‌ای از وزارت دادگستری نظام اسد به دادستان لبنان را منتشر کرد که در آن درخواست تسلیم هانیبال قذافی را مطرح می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران