.
.
.

روزنامه النهار: پوتین با کشتن سمیر القنطار توسط اسرائیل موافقت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه لبنانی النهار، در مقاله‌ای که چهارشنبه ۲۳ دسامبر منتشر شده، نوشته است که به طور حتم ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با کشتن سمیر القنطار در سوریه توسط اسرائیل، موافقت کرده است.

سمیر القنطار اوایل هفته، در بمباران محل اقامتش در شهرک جوبر در حومه دمشق کشته شد. سوریه و حزب‌الله، اسرائیل را متهم به کشتن القنطار کردند. اسرائیل با استقبال از کشته شدن القنطار، همچون همیشه، سخنی در رد یا تایید دست داشتن در حمله‌ای را که منتهی به مرگ او شد به میان نیاورده است.

سمیر القنطار حدود ۳۰ سال در زندان‌های اسرائیل به سر برد و پس از آزادی در سال ۲۰۰۸ به حزب‌الله لبنان پیوست.

روزنامه لبنانی النهار در مقاله‌ای به قلم راجح الخوری نوشته است، بسیار دشوار است که باور کرد، عملیات ترور سمیر قنطار توسط اسرائیل بدون تایید ولادیمیر پوتین صورت گرفته باشد.

مقاله النهار خاطرنشان کرده است که پوتین پیش از این در اعلام احترام صریح به «منافع اسرائیل در سوریه»‌ تردید نکرده است.

این مقاله افزوده است با وجود سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ در سوریه، بسیار اهانت آمیز است که چنین عملیاتی صورت گیرد اما مسکو از آن اطلاعی نداشته باشد.

به نوشته روزنامه النهار، جنگنده‌های اسرائیلی نمی‌توانند بدون اطلاع «رفیق روسی» که در جریان حملات هوایی ماه گذشته اسرائیل در سوریه بوده، صورت گرفته باشد. در حملات ماه گذشته، جنگنده‌های اسرائیلی، اهدافی نظامی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دمشق را هدف قرار داده که به گفته پوتین، عبارت از موشک‌های ایرانی بود که قرار بود در اختیار حزب‌الله قرار بگیرد.

خوری ادامه داده است: «هنگامی که پوتین از احترام به منافع حیاتی اسرائیل در سوریه سخن گفت، منظورش گردشگری یا داد و ستد تجاری نبود، بلکه منظورش این نوع از اسلحه ایرانی است که دشمن نمی‌خواهد به جنوب لبنان برسد.»

این روزنامه معتبر و پر تیراژ لبنانی خاطر نشان کرده که وجود حساب و کتاب‌های پیچیده سیاسی به عنوان بخشی از این عملیات، چندان تعجب‌آور نیست، آن هم دستکم از دیدگاه مسکو که همواره می‌گوید بقای اسد با منافع اسرائیل در یک راستا است؛ مساله‌ای که در مواضع اسرائیلی هم دیده می‌شود.