.
.
.

تاکید ملک سلمان بر مبارزه با تروریسم، حمایت از فلسطین و راه حل سیاسی در سوریه و یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز، امروز چهارشنبه، در افتتاحیه چهارمین سال فعالیت دوره ششم شورای مشورتی در ریاض، به سیاست های داخلی و خارجی پادشاهی عربی سعودی پرداخت.

مبارزه با تروریسم:

خادم حرمین شریفین، تروریسم را آفتی جهانی توصیف کرد که به گفته وی، شمار زیادی از کشورها و ملل در آتش آن سوختند. او گفت:«تروریسم دین و وطن نمی شناسد. نیروهای امنیتی شجاع ما تلاش‌های گسترده‌ای در رویارویی سخت با انواع تروریسم مبذول داشتند و در این زمینه، توانستند شماری از هسته‌های تروریستی را کشف و نقشه های آنها را ناکام کنند.»

ملک سلمان در ادامه افزود:« در کشور پادشاهی سعودی از آفت تروریسم رنج بردیم و بر مبارزه جدی با تروریسمی که تعالیم اسلام را بهانه افکار خود قرار داده، پایبند هستیم، همگان آگاهند که مبارزه با تروریسم، و ریشه‌کن کردن آن، مسئولیت مشترک بین‌المللی است. به این منظور، ائتلاف اسلامی به رهبری سعودی برای مبارزه با تروریسم تشکیل و مرکز عملیات مشترک و حمایت از عملیات نظامی در شهر ریاض تاسیس شد. در این زمینه با دیگر دوستان بین‌المللی و هوادارن صلح هماهنگی خواهد شد. پادشاهی سعودی در این زمینه، تلاش کرده و به این تلاش‌ها تا آنجا که می‌تواند ادامه خواهد داد.»

حمایت از ملت فلسطین

خادم حرمین شریفین، درباره مساله فلسطین گفت:« پادشاهی سعودی پایبند به دفاع از مسائل عربی و اسلامی در راس آنها قضیه فلسطین در محافل بین‌المللی است. کشور سعودی همیشه تلاش کرده که ملت فلسطین به حقوق خود از جمله حق تاسیس دولت مستقل به پایتختی قدس دست یابد.»

ملک سلمان در ادامه افزود:« آنچه نیروهای اشغالگر اسرائیلی در گستره عملکردهای غیرمسئولانه خود در قتل کودکان، زنان، و شهروندان بی گناه مرتکب می‌شوند، جنایتی سنگین به شمار می‌رود که باید پایان یابد. همچنین می‌بایست شهرک‌سازی متوقف شده و آنچه تاکنون ساخته شده، تخریب شود.»، پادشاهی سعودی از جامعه بین المللی می‌خواهد تا به مسئولیت‌های خود در این زمینه عمل کند.

حمایت از مشروعیت در یمن:

خادم حرمین شریفین درباره بحران یمن اظهار داشت:« پادشاهی سعودی بر اساس پایندی خود به ادای وظیفه در قبال کشورهای برادر، به درخواست دولت یمن برای بازگرداندن مشروعیت و رهایی از دست کودتاچیان، عملیات توفان قاطعیت را با مشارکت کشورهای عربی و اسلامی آغاز کرد.»

ملک سلمان تاکید کرد که پس از پایان توفان قاطعیت، عملیات بازگشت امید اعلام شد و بر این اساس طرح‌های امدادرسانی و کمک‌های انسانی به مردم یمن، جهت گذار از شرایط و اوضاع نامناسب و بازگشت این کشور به ایفای نقش طبیعی خود در منطقه و جهان آغاز شد.

ملک سلمان تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی از آغاز بحران در یمن، خواستار ایجاد راه حل سیاسی بر اساس طرح کشورهای خلیجی و گفت‌وگوهای ملی میان مخالفان و قطعنامه 2216 بوده است.

راه حل سیاسی بحران سوریه

خادم حرمین شریفین، درباره بحران سوریه اظهار داشت:« موضع پادشاهی سعودی از همان آغاز بحران مشخص بوده و تلاش می‌کند تا سوریه کشوری متحد برای همه اقلیت‌های ملت این کشور بماند. سعودی به ایجاد راه حلی سیاسی جهت برون رفت از بحران سوریه پایبند است که با تشکیل حکومتی انتقالی متشکل از مخالفان معتدل که ضامن وحدت سوریه باشد به خروج نیروهای خارجی و گروه‌های تروریستی از این کشور بینجامد. این گروهها تنها به دلیل در قدرت بودن اسد، زمینه‌ای برای وجود خود یافته‌اند.

ملک سلمان افزود:« بر اساس پایبندی به برقراری امنیت، ثبات و عدالت در سوریه، پادشاهی سعودی، به منظور ایجاد راه حل سیاسی بر اساس اصول ژنو1 که به خواست خدا ضامن وحدت و حاکمیت سوریه باشد، میزبان کنفرانس گروه‌های مخالف سوری در ریاض بود.