.
.
.

بارزانی: برای برگزاری رفراندوم استقلال کردستان آماده شوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق و رهبر حزب دموکرات کردستان از اعضا و هواداران حزب خود خواست تا برای برگزاری همه‌پرسی درباره استقلال کردستان از عراق آماده شوند.

به گزارش روز سه شنبه 23 دسامبر رسانه‌های محلی کردستان، رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد: منطقه کردستان در پی آن است که در دولت مرکزی یک شریک واقعی باشد، اما اگر چنین چیزی ممکن نباشد، درباره ماندن یا نماندن در چهارچوب عراق همه‌پرسی برگزار می‌کنیم.

شبکه خبری «رووداو» نزدیک به ریاست اقلیم کردستان عراق به نقل از یکی از رهبران حزب دمکرات کردستان عراق گزارش داده است:« بارزانی از شورای رهبری حزب خواسته است تا با گروه‌های سیاسی کرد به منظور توافق بر سر سازوکار اجرای همه پرسی استقلال گفت‌وگو کند».

پایگاه اطلاع رسانی کردی نور نوشت: مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق پیشتر نیز در دیدار با جمعی از اعضای انستیتوی خاورمیانه که در تاریخ 31 مارس 2014 در اربیل برگزار شد اعلام کرده بود:« برای استقلال اقلیم کردستان رفراندوم برگزار می‌کنیم».

بارزانی دراین دیدار گفت:« تنش در روابط میان کردها و عربها به عنوان دو تشکل اصلی در عراق سابقه‌ای طولانی دارد. بعد از جنگ جهانی اول و تشکیل عراق جدید، بغداد توافق با کردها را نقض کرد. به آنها حمله کرد، بسیاری از روستاهای آنها را نابود و علیه آنها از سلاح شیمیایی استفاده کرد. اما کردها به آن پاسخ ندادند، از آنها انتقام نگرفتند و برعکس صبر و تحمل پیشه کردند. کُردها برای بقای هویت ملی و آینده بهتر مبارزه کردند. جامعه بین المللی در سال 1991 با ایجاد منطقه پرواز ممنوع زمینه حمایت از آنها را فراهم کرد که نتیجه آن رفاه مردم و رشد اقتصادی بود».

وی افزود:« کردها قدردان ورود آمریکا به عراق در سال 2003 هستند. کُردها و عراقی‌ها در جبهه اپوزیسیون مخالف صدام بدون همکاری آمریکا نمی‌توانستند صدام و رژیم وی را ساقط کنند. اما آمریکا بعد از آزاد کردن عراق اشتباهات بسیاری مرتکب شد. تبدیل شدن آزادی عراق به اشغال آن یک اشتباه بود. اشتباه دیگر آمریکا این بود که به کردها اجازه نداد اعلام استقلال کنند. برنامه‌های قبل از اشغال عراق که از سوی اپوزیسیون طراحی شده بود، اجراء نشد. تجربه اقلیم کردستان هم که می‌توانست به سایر نقاط عراق کمک کند، به اجراء نیامد».

وی هشدار داد: عراق در آستانه از هم پاشیدن است. ممکن است نتایج انتخابات پارلمانی آینده تعیین کننده باشد؛ اگر احترام به قانون اساسی و اجرای آن وجود داشته باشد کردها در بنیاد نهادن عراق همکاری خواهند کرد. زمینه همکاری اربیل و بغداد، شراکت در قدرت، قانون نفت و گاز، سطح خودمختاری اقلیم کردستان و ساختار آن در آینده است و اینکه آیا رابطه اقلیم با عراق فدرالی باشد یا کنفدرالی؟

رئیس منطقه کردستان عراق در ادامه گفت: در نبود قانون نفت و گاز، اربیل حق دارد به جستجو، استخراج نفت و صدور آن اقدام کند. در صورت تصویب قانون نفت و گاز، اربیل از آن پیروی خواهد کرد. اربیل نمی خواهد با بغداد تقابل داشته باشد. سیاست خارجی بر عهده بغداد است اما اربیل به اجرایی شدن آن کمک می کند. توسعه روابط اربیل با ترکیه نمونه خوبی است و به نفع بغداد است. اقلیم کردستان عراق می خواهد شریک باشد اما اگر این امر میسر نشود، یک رفراندوم برگزار خواهد کرد و از مردم خواهد پرسید درباره رابطه طولانی اش چه تصمیمی می گیرند یعنی با عراق باشند یا بیرون از آن؟

اما پس از تحولاتی که منجر به ظهور و پیشروی داعش در برخی نواحی عراق شد، این رفراندوم مسکوت مانده بود.

در همین حال کمیسیون انتخابات اقلیم کردستان عراق اعلام کرد اجرای هرگونه همه‌پرسی، نیازمند دستکم شش ماه زمینه‌سازی به علاوه تامین بودجه و فراهم شدن امکانات فنی و کارمندان لازم است.

بنا به گفته این منبع، «جلسه رهبران احزاب کرد به زودی در اربیل برگزار خواهد شد و قرار است در آن طرحی برای برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کُردستان در سال 2016 را بررسی کنند.