.
.
.

در سال 2015 داعش 14 درصد از مناطق را از دست داد و مناطق کُردها 3 برابر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در سال 2015 میلادی، حدود 14 درصد از مناطقی را که تصرف کرده بود، از دست داد، این در حالی است که مناطق تحت کنترل کردها در سوریه، سه برابر شد.

این آمار را دوشنبه 21 دسامبر، موسسه تخصصی آی اچ اس جینز در آمریکا منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بنا بر این گزارش، مناطقی را که داعش در سال 2015 از دست داد، شامل شهرک‌های تل ابیض در نزدیکی مرزهای سوریه با ترکیه می‌شود. همچنین شهر تکریت عراق و پالایشگاه نفت بیجی در این کشور از آن جمله است.

از جمله مناطق دیگری که داعش از دست داده، اتوبان واقع میان شهر الرقه سوریه و شهر موصل در شمال عراق است. این دو شهر مراکز اصلی این گروه تندرو به شما می‌آیند.

کولومپ ستراک تحلیلگر برجسته امور خارومیانه در موسسه آی اچ اس می‌گوید: «گروه داعش با از دست دادن تل ابیض و افزایش حملات به حوزه‌های نفتی این گروه، مقادیر زیادی از درآمدهایش را از دست داد.»

بنا بر این گزارش، مناطق تحت تصرف داعش تا 14 دسامبر 2015 به میزان 12800 کیلومتر مربع کاهش یافت تا به 78 هزار کیلومتر برسد.

در همین حال، داعش در این دوره زمانی، دستاوردهای بزرگی هم داشت که تصرف شهر تاریخی تدمر (پالمیرا)‌در سوریه و شهر رمادی مرکز استان الانبار عراق، از آن جمله است.

این گزارش افزوده که این دستاوردها در مقابل دستاوردهایی است که جنگجویان کُرد در شمال سوریه داشته است به گونه‌ای مناطق تحت کنترل کُردهای سوریه در این سال شاهد افزایشی 186 درصدی بود.

گروه داعش در اثر حملات هوایی ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا، عقب نشینی‌هایی داشت به گونه‌ای که دولت عراق موفق شد 6 درصد از این مناطقش را از این گروه باز پس گیرد. این در حالی است که کُردها، 2 درصد از مناطق خود را باز پس گرفتند.

اما دولت سوریه بیشترین زیان را در این سال دیده به گونه‌ای که 16 درصد از مناطق تحت کنترل خود را از دست داد و هم اکنون کنترل تنها حدود 30 درصد سوریه را در دست دارد؛ یا به عبارتی، نصف مساحتی که همچنان در تصرف داعش است.