.
.
.

ترکیه نیروهای خود را از عراق خارج می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال در خواست باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای خارج کردن نیروهای این کشور از خاک عراق، آنکارا اعلام کرد، برنامه عقب نشینی نیروهای نظامی خود از عراق را ادامه خواهد داد.

رئیس جمهوری آمریکا در یک گفتگوی تلفنی از رجب طیب اردوغان همتای ترک خود خواست که برای کاهش تنش بین دو کشور عراق و ترکیه نیروهای خود را از خاک عراق خارج کند.

از سوی دیگر ترکیه دولت عراق را به کارشکنی در راه مبارزه با داعش متهم کرد.

به دنبال اعلام آنکارا از عقب نشینی نیروهایش به نظر می رسد که بحران و تنش در روابط میان آنکارا و بغداد در حال کاهش یافتن است.

دخالت واشنگتن در این مسئله و موضع گیری اوباما به نفع عراق و درخواست وی از اردوغان برای خارج کردن نیروهایش و احترام حاکمیت عراق، ظاهرا ترکیه را متقاعد کرد که 300 سرباز و 20 زره پوش از گردان این کشور در اردوگاه بعشیقه در شمال عراق را خارج کند.

با این حال ترکیه هنوز از جزئیات و نحوه خروج نیروهایش از عراق سخنی نگفته است آنکارا در نظر دارد که عقب نشینی نیروهایش را به صورت تدریجی و نه به طور کامل از مناطق شمال عراق خارج سازد در حالی که مقامات بغداد خواستار عقب نشینی کامل نیروهای ترکیه شده اند.

از سوی دیگر آنکارا با اتهام بغداد به کارشکنی در روند جنگ علیه داعش، می گوید عراق در سازماندهی جنگ علیه داعش و بازپس گرفتن شهرهایش ناتوان است.