.
.
.

ترکیه عراق را به مانع تراشی در مسیر جنگ با گروه داعش متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ترکیه، عراق را به مانع تراشی در مسیر جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش متهم کرد. این اتهام پس از آن مطرح می‌شود که بغداد از آنکارا به دلیل استقرار ده‌ها تن از نیروهایش در شمال عراق، به شورای امنیت سازمان ملل متحد، شکایت برد.

روز جمعه 18 دسامبر، بنا به درخواست ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه عراق، برای بحث بر سر این مساله، تشکیل جلسه داد. الجعفری در درخواست خود شورای امنیت را آخرین گزینه برای عراق توصیف کرد.

الجعفری گفت که عراق از همه کانال‌های دپیلماتیک و مذاکرات دو جانبه برای متقاعد کردن ترکیه در خارج کردن نیروهایش از شمال عراق استفاده کرد.

اخیرا، ترکیه حدود 150 تن از نیروهای نظامی خود را در منطقه بعشیقه مستقر و اعلام کرد هدف از این اقدام، آموزش شبه‌نظامیان داوطلب عراقی برای جنگ با گروه داعش است.

ترکیه هفته گذشته بخشی از این نیروها را از بعشیقه خارج و به پایگاهی در اقلیم کردستان عراق مستقر کرد. بغداد اما همچنان خواهان خروج تمام نیروهای ترکیه است.

سفیر ترکیه در سازمان ملل متحد گفت که استقرار نیروهای نظامی ترکیه در شمال عراق اشتباه تفسیر شده و هدف از اعزام نیروهای جدید، تامین امنیت نیروهای آموزشی است که در این منطقه مستقر هستند.

او افزود که آنکارا تدابیری کافی برای جلوگیری از افزایش تنش اتخاذ کرد و اکنون باید بر روی جنگ با گروه داعش که مساحت‌های وسیعی از شمال عراق و سوریه را تصرف کرده، متمرکز شد.

سفیر ترکیه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت:‌«ابتدا تلاش کردیم این مساله را از راه کانال‌های در جانبه حل و فصل کنیم زیرا انتقال این مساله به سازمان‌های بین‌المللی، تنها باعث مانع تراشی در مسیر جنگ با گروه داعش می‌شود.»

در همین حال احمد داوود اوغلو اعلام کرد که ترکیه خروج نیروهای خود از شمال عراق را آغاز کرده است.