فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شورای امنیت قطعنامه برقراری صلح در سوریه را تصویب کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر روز جمعه 18 دسامبر به وقت نیویورک پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در خصوص آتش بس و روند صلح در کشورسوریه را با اکثریت آراء اعضای این شورا به تصویب رساند.

  به گزارش خبرنگار العربیه از نیویورک تمامی اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطعنامه‌ای که گفته می شود هدفش برقراری صلح در سوریه است، رأی مثبت دادند.

  براساس این گزارش قطعنامه شورای امنیت در مقایسه با طرح‌های قبلی حاوی پیشنهادهای مشخص و ملموس‌تری است و حامیان دولت سوریه و همچنین کشورهای حامی مخالفان از آن حمایت کرده‌اند.

  بر اساس این گزارش، 19 کشور حاضر در مذاکرات برای تدوین پیش‌نویس این قطعنامه که روسیه وایران نیز در بین آنها هستند، پیش از جلسه شورای امنیت در گراند هنل نیویورک برای همین منظور گردهم آمده بودند.

  براساس این قطعنامه روز اول ژانویه سال 2016 به عنوان روز آغاز مذاکرات بین دولت و مخالفان در نظر گرفته‌ شد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، در قطعنامه شورای امنیت، از سازمان ملل خواسته شده که ظرف مدت یک ماه از زمان تصویب قطعنامه، گزینه‌هایی برای ساز و کار نظارت بر آتش‌بس ارائه کند.

  در ابتدای متن این قطعنامه ضمن اشاره به برخی از قطعنامه‌های مصوبه قبلی، بر استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه تأکید شده است اما این قظعنامه اشاره ای به سرنوشت اسد هنوز نکرده است. گفته شده که روسیه با کنار رفتن اسد از قدرت در مسیر و روند مذاکرات مخالفتی ندارد.

  بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در سخنانی پس از تصویب قطعنامه سوریه در شورای امنیت، این قطعنامه را نتیجه عزم بین‌المللی برای پایان دادن به ناآرامی‌های این کشور خواند.

  وی افزود این اولین قظعنامه شورای امنیت برای حل بحران سوریه است ک ازحمایت کامل 15 عضو این شورا برخورد داراست.

  بان‌کی مون ضمن استقبال از ابتکار عمل شورای امنیت در تدوین نخستین قطعنامه‌ای که بر فرآیند سیاسی در سوریه تاکید دارد، حمایت جامعه بین‌المللی را از این روند سیاسی خواستار شد.

  در همین حال جان کری، وزیر امورخارجه ایالات متحده آمریکا که ریاست جلسه شورای امنیت را بر عهده داشت، بعد از تصویب قطعنامه گفت: "این تصمیم پیام مشخصی برای همه طرف‌های درگیر در سوریه می ‌فرستد که زمان پایان دادن به کشتارها فرا رسیده است. این قطعنامه ستون زیربنایی خواهد بود، چرا که هم اهداف را مشخص و هم زمان‌ بندی مشحصی برای حصول آنها را تعیین می‌کند".

  وزیر امور خارجه آمریکا قطعنامه شورای امنیت را نقطه‌ عطفی خواند که از مخالفان و دولت سوریه می‌خواهد برای تشکیل دولتی مقتدر و دارای حاکمیت ملی اقدام و همکاری کنند.

  کری تاکید کرد که بشار اسد، رییس‌ جمهوری سوریه دیگر توان و اعتبار لازم را برای حکومت در این کشور نداشته و مشروعیت خود را از دست داده و باید از مقام خود کنار برود. اظهارات کری مطابق با بیانات اوباما رئیس جمهوری آمریکاست که اخیرا در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت که به اعتقاد وی اسد مشروعیت خود را از دست داده و باید از قدرت کنار برود.

  از سوی دیگر، سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه فدراسیون روسیه پس از تصویب قطعنامه سوریه اعلام کرد: «روند وین تنها چارچوبی است که طرف‌های خارجی مرتبط به بحران سوریه درباره آن به توافق رسیدند».

  وزیر خارجه روسیه افزود: «باید کمک‌های بشردوستانه در اختیار مردم سوریه قرار گیرد. جامعه بین‌المللی در حمایت از راه حل سیاسی بحران سوریه یکپارچه است».

  وی با بیان این که فقط مردم سوریه حق دارند درباره آینده سیاسی خود تصمیم بگیرند، تأکید کرد، قطعنامه شورای امنیت با هدف کمک به روند انتقال سیاسی در این کشور تصویب شده است.

  وانگ یی، وزیر خارجه چین نیز پس از تصویب قطعنامه سوریه گفت: باید به راه حلی برسیم که همه سوری‌ها آن را می‌پذیرند.

  این قطعنامه پس از مذاکرات بسیار سختی بین 5 عضو دائم شورای امنیت به دست آمد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران