فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آغاز مجدد مذاکرات میان نمایندگان دولت یمن و حوثی ها در سویس

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  گزارشگر تلویزیون العربیه در سوئیس روز شنبه 19 دسامبر از آغاز مجدد مذاکرات میان هیئت نمایندگی دولت یمن و حوثی‌ها، خبر داد.

  طبق این گزارش، اسماعیل ولد شیخ، فرستاده ویژه سازمان ملل برای حل بحران یمن، در این زمینه گفت، روز جمعه مذاکرات میان طرف های یمنی از سر گرفته شد.

  روز پنجشنبه هیئت حوثی ها پس از دعوای لفظی و توهین به نماینده ویژه سازمان ملل سالن مذاکرات را ترک کردند. اما روز جمعه رئیس تیم مذاکره کننده حوثی ها در سوئیس با اشاره به ادامه مشارکت در جلسات، از اعتراض این گروه به آنچه که «نادیده گرفته شدن آتش بس» قلمداد کرد، خبر داد.

  محمد عبد السلام رئیس هیئت حوثی ها در مذاکرات گروه‌های یمنی در سوئیس با اشاره به تایید بازگشت مجدد آنها به میز مذاکرات در هتل "ماكولان" در نزدیکی شهر بیین در سوئیس از اعتراض حوثی ها به سازمان ملل پیرامون «نقض آتش بس» از سوی نیروهای ائتلاف و مقاومت خبر داد.

  گفتنی است که حوثی‌ها خود ابتدا آتش بس را نقض کردند اما وقتی که در برخی جبهه ها از نیروهای مقاومت مردمی شکست خوردند، نسبت به مسئله نقض آتش بس اعتراض نمودند.

  هیئت حوثی ها از روز پنجشنبه تا بعد از ظهر جمعه سالن مذاکرات را ترک کرده بودند.

  به گفته منابع یمنی علت عدم حضور حوثی ها پیشرفت های میدانی مقاومت مردمی در برخی جبهه ها که آتش بس توسط شبه نظامیان حوثی در آن مناطق نقض شده بود و اختلاف حوثی ها با نمایندگان علی عبدالله صالح همپیمان آنها در باره طرح «نجات تعز» صورت گرفته است.

  گزارشگر العربیه همچنین از اختلاف شدید میان نمایندگان علی عبدالله صالح و حوثی‌ها خبر داد.

  یکی از اختلافات میان حوثی ها وهیئت حکومت منصور هادی مسئله آزادی بازداشت شدگان و زندانیان یمنی توسط حوثی‌ها است. نماینده حوثی در سوئیس حاضر نیست اطلاعاتی در باره وضعیت بازداشت شدگان به سازمان ملل ارائه دهد.

  قطعنامه شماره 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد بر مسئله آزادی بازداشت شدگان و زندانیان توسط حوثی ها تاکید کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران