.
.
.

آمريكا:ادعای پوتین پیرامون هماهنگی ما با ترکیه در سرنگونی سوخو،«مزخرف» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید آمریکا ادعاهای ولادیمیر پوتین درباره هماهنگی میان آمریکا و ترکیه برای سرنگونی سوخوی روسیه را «مزخرف» توصیف کرد.

واشینگتن تاکید کرد که آن حادثه در نتیجه نقض حریم هوایی ترکیه توسط جنگنده های روسیه اتفاق افتاد و ترکیه در حالت دفاع از حاکمیت خود بوده است.

پوتین روز گذشته در یک کنفرانس خبری ادعا کرد که در سرنگونی سوخوی کشورش که به مرگ یک خلبان انجامید، میان آمریکا و ترکیه هماهنگی هایی صورت گرفته بود. او گفته که ترکیه در قبال اجازه ورود نیروهایش به شمال عراق، به این اقدام دست زده است.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید، اظهارات پوتین را « مزخرف» توصیف کرد.

ارنست افزود: «ترکیه همپیمان ایالات متحده در ناتو است. یقینا ما از حق ترکیه در دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور، حمایت می کنیم.»

او بیان داشت که اطلاعات موجود درباره این حادثه، نقض حریم هوایی ترکیه از سوی جنگنده های ترکیه را نشان می دهد.

ارنست در این زمینه افزود:« ما می دانیم که خلبانان ترکیه، به خلبانان روسیه درباره نقض حریم هوایی کشورشان، هشدار داده اند و این هشدارها از سوی خلبانان روسیه نادیده گرفته شده است.»

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد که آمریکا دو طرف ترکیه و روسیه را به کاهش تنش فراخواند.

او بیان داشت که ادعاهای روسیه، هیج تناسبی با چالش های بزرگی که ما در سوریه با آن روبرو هستیم، ندارد. به جای این کار ترجیح می دهیم که روسیه شیوه جدیدی برای همکاری بیشتر با ایالات متحده و همپیمانانش از جمله ترکیه بیابد.