.
.
.

سخنگوی ائتلاف عربی: جزیره «جبل زقر» از دست حوثی ها خارج شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرتیپ احمد العسیری سخنگوی نیروهای ائتلاف عربی و مشاور وزیر دفاع سعودی، روز سه شنبه 15 دسامبر 2015 اعلام کرد که نیروهای ویژه دریایی و پیاده نظام ائتلاف جزیره استراتیژیک «جبل زقر» را به تصرف خود در آوردند.

جزیره «جبل زقر» مابین سواحل یمن و اریتره در دریای سرخ و در نزدیکی تنگه باب المندب واقع شده است.

تنگه باب المندب منطقه ای بسیار استراتیژیک که دریای سرخ را به خلیج عدن وصل می کند.

کنترل کامل جزیره «جبل زقر» توسط نیروهای ائتلاف عربی باعث آسان تر شدن حفافظت از خطوط کشتیرانی در باب المندب و همچنین ایجاد ثبات و امنیت برای این نقطه استراتیژیکی خواهد شد.

این در حالی است که سرتیپ احمد العسیری سخنگوی نیروهای ائتلاف، بعد از ظهر روزسه شنبه 15 دسامبر تایید کرد که آتش بس منعقد شده است. اما هنوز شبه نظامیان حوثی وفاداری خود به آتش بس را اعلام نکرده اند.

نیروهای ائتلاف در ماه مارس گذشته بر علیه شبه نظامیان حوثی وارد نبرد شدند. حوثی ها بعد از تصرف صنعا در سال گذشته، قصد داشتند تا تمامی یمن را به کنترل خود در آورند.

در همین حال خالد بحاح، نخست وزیر یمن روز سه شنبه در دوحه، پایتخت قطر از شبه نظامیان حوثی خواست تا اسلحه خود را زمین بگذارند. او گفت: «ما باید کشور را بسازیم. لازم است که حوثی ها اسلحه خود را تحویل دهند، ساختمان های دولتی را ترک کرده و از دولت قانونی یمن پیروی کنند.»

بحاح همزمان با شروع مذاکرات صلح یمن در سویس، در دانشگاه دوحه سخنرانی می کرد. بحاح در ماه اکتبر گذشته از یک سوء قصد به هتل محل اقامتش در شهر عدن جان سالم بدر برد