.
.
.

تنش جدید بین ترکیه و روسیه در دریای سیاه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بعد از درگیری روز یکشنبه یک کشتی روسی با یک قایق ترکیه در دریای اژه، روز دوشنبه 14 دسامبر نیز یک کشتی روسیه یک کشتی ترکیه در دریای سیاه را وادار به تغییر مسیر کرد.

شرکت نفت و گاز "تچیرنومو" که در منطقه کریمه فعالیت می کند اعلام کرد که یک رزمناو و قایقهای گارد ساحلی روسیه یک کشتی تجاری با پرچم ترکیه را که در نزدیک یک سکوی نفتی در حرکت بود مجبور به تغییر مسیر کردند.

این شرکت گفت که سکوی نفتی که در حال حرکت بود بعد از این رویداد به مسیر خود ادامه داده است.

روسیه روز یکشنبه گفته بود که یک رزمناو روسی هنگام عبور در دریای اژه در خطر برخورد با یک قایق ترکیه قرار گرفت و به همین دلیل وابسته نظامی ترکیه در مسکو برای ادای توضیح در این مورد فراخوانده شد.

وزارت دفاع روسیه گفت که کشتی اسمتلوا در 22 کیلومتری جزیره یونانی لیمنوس در شمال دریای اژه قرار داشت که یک قایق ماهیگیری ترکیه به آن نزدیک شد و این رزمناو برای وادار کردن قایق ترکیه به تغییر مسیر مجبور به شلیک با سلاح سبک شد.

روابط دوکشور ترکیه و روسیه، بعد از سرنگون کردن یک جنگنده روسی توسط نیروی هوایی ترکیه در 24 نوامبر گذشته، شاهد بدترین بحران بعد از پایان جنگ سرد است. در حالیکه روسیه ادعا می کند که جنگنده این کشور در زمان سرنگونی در آسمان سوریه بوده، ترکیه تایید کرده است که این جنگنده به آسمان این کشور تجاوز کرده بود.

از آن زمان روسیه اقدام های تلافی جویانه علیه ترکیه وضع کرده و از آن جمله گردشگری، انرژی، مسکن و کشاورزی ترکیه را تحریم کرده است.