.
.
.

تشکیل ائتلاف نظامی اسلامی از 35 کشور برای مبارزه با تروریسم به رهبری سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سه‌شنبه ۱۵ دسامبر در بیانیه مشترکی تشکیل ائتلاف نظامی اسلامی برای مبارزه با تروریسم با حضور ۳۵ کشور اعلام شد. اتاق عملیات مشترک این ائتلاف، ریاض پایتخت سعودی خواهد بود.

کشورهای شرکت کننده در این ائتلاف که در ۷۲ ساعت اخیر تشکیل شده، عبارتند از: سعودی، اردن، امارات متحده عربی، پاکستان، بحرین، بنگلادش، بنین، ترکیه، چاد، توگو، تونس، جیبوتی، سنگال، سودان، سرالئون، سومالی، گابون، گینه، فلسطین، جمهوری کومور، قطر، کوت دی فوار، کویت، لبنان، لیبی، مالدیو، مالی، مالزی، مصر، مغرب، موریتانی، نیجر، نیجریه. یمن و اوگاندا.

همچنین این ائتلاف از تایید ده کشور اسلامی دیگر از جمله اندونزی برخوردار شده که قرار است اقدام‌های لازم را در این زمینه به اجرا در بیاورند.

در بیانیه تشکیل ائتلاف که آن را خبرگزاری دولتی سعودی (واس) منتشر کرده، آمده است: «تشکیل ائتلاف بر پایه این فرموده خداوند (وتعاونوا علی البر والتقوی ولا تعاونوا علی الاثم والعدوان) و آموزه‌های شریعت اسلامی و احکامش که تمام انواع تروریسم را تحریم کرده و آن را جنایتی محکوم و رانده شده از سوی تمام ادیان آسمانی و فطرت انسانی دانسته، صورت گرفته است.»

این بیانیه افزوده است: «تروریسم و جنایت‌های وحشیانه‌اش که شامل فساد فی الارض و از میان بردن سکونت‌گاه‌ها می‌شود، شرعا حرام است و نقض خطرناکی برای کرامت انسانی و حقوقش از جمله حق حیات و حق امنیت به شمار می‌رود. همچنین منافع کشورها و جوامع را با خطر روبرو می‌سازد و ثبات آن‌ها را تهدید می‌کند.»