.
.
.

با شروع مذاکرات صلح، آتش بس در یمن آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ائتلاف عربی به رهبری سعودی که با شبه نظامیان حوثی طرفدار ایران در یمن می جنگد، روز سه شنبه 15 دسامبر اعلام کرد از ظهر امروز به وقت محلی آتش بس در یمن برقرار شده است.

سرتیپ احمد العسیری، سخنگوی نیروهای ائتلاف تایید کرد که آتش بس منعقد شده است. هنوز شبه نظامیان حوثی وفاداری خود به آتش بس را اعلام نکرده اند.

در بیانیه ائتلاف، که از سوی خبرگزاری رسمی سعودی منتشر شد، آمده است، "آتش بس در ساعت 12 ظهر به وقت صنعا، پایتخت یمن، برقرار شده، اما نیروهای ائتلاف حق پاسخگویی به هرگونه نقض آتش بس را برای خود محفوظ می دانند."

در بیانیه آمده: "آتش بس به مدت 7 روز از 15 دسامبر و با شروع گفتگوها برقرار می شود، و در صورت تعهد طرف مقابل به آن، بعد از یک هفته بطور خودکار تمدید خواهد شد."

نیروهای ائتلاف در ماه مارس گذشته بر علیه شبه نظامیان حوثی وارد نبرد شدند. حوثی ها بعد از تصرف صنعا در سال گذشته، قصد داشتند تا تمامی یمن را به کنترل خود در آورند.

در همین حال خالد بحاح، نخست وزیر یمن روز سه شنبه در دوحه، پایتخت قطر از شبه نظامیان حوثی خواست تا اسلحه خود را زمین بگذارند. او گفت: "ما باید کشور را بسازیم. لازم است که حوثی ها اسلحه خود را تحویل دهند، ساختمانهای دولتی را ترک کرده و از دولت قانونی یمن پیروی کنند."

بحاح همزمان با شروع مذاکرات صلح یمن در سویس، در دانشگاه دوحه سخنرانی می کرد. بحاح در ماه اکتبر گذشته از یک سوء قصد به هتل محل اقامتش در شهر عدن جان سالم بدر برد.