.
.
.

استقبال بین‌المللی از ائتلاف نظامی اسلامی علیه تروریسم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تشکیل ائتلاف نظامی اسلامی مبارزه با تروریسم به رهبری پادشاهی سعودی با حضور ۳۵ کشور جهان، از استقبال بین‌المللی برخوردار شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که این ائتلاف با فراخوان‌های آمریکا برای ایفای نقش بیشتری از سوی کشورهای سنی در جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، همراستا است.

برپایه این گزارش، اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در کنفرانسی خبری در پایگاه نظامی اینجرلیک در ترکیه، این سخنان را بیان کرد.

از سویی اورزولا فون دیر لاین وزیر دفاع آلمان، از اعلام تشکیل ائتلاف نظامی اسلامی علیه تروریسم به رهبری سعودی استقبال کرد.
او گفت که گروه داعش از اختلاف میان طرف‌هایی که به آن مخالف هستند، استفاده کرده است.

سازمان همکاری‌های اسلامی از تشکیل ائتلاف جدید استقبال کرد و در بیانیه‌ای اعلام کرد که از تمام تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در مبارزه با پدیده تروریسم، استقبال می‌کند.

ترکیه نیز از این اعلام استقبال کرد. احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه گفت که موضع کشورهای اسلامی علیه تروریسم، متحد است.
از سویی سعد حریری نخست وزیر اسبق لبنان، تشکیل ائتلاف جدید را «گامی تاریخی در مسیر درست» ارزیابی کرد.

دبیرخانه شورای عمای عظام نیز در بیانیه‌ای، از تشکیا ائتلاف جدید علیه «تروریسم که همه جهان را تهدید می‌کند» استقبال کرد. این بیانیه، جهان اسلام را یکی از بزرگترین آسیب دیدگان از تروریسم دانست؛ تروریسمی که بهانه‌ای برای تیره کردن چهره اسلام به وجود آورده است. این بیانیه، مبارزه با تروریسم را، از واجب‌ترین شرایع اسلامی دانست.

سه‌شنبه ۱۵ دسامبر در بیانیه مشترکی تشکیل ائتلاف نظامی اسلامی برای مبارزه با تروریسم با حضور ۳۵ کشور اعلام شد. اتاق عملیات مشترک این ائتلاف، ریاض پایتخت سعودی خواهد بود.

کشورهای شرکت کننده در این ائتلاف که در ۷۲ ساعت اخیر تشکیل شده، عبارتند از: سعودی، اردن، امارات متحده عربی، پاکستان، بحرین، بنگلادش، بنین، ترکیه، چاد، توگو، تونس، جیبوتی، سنگال، سودان، سرالئون، سومالی، گابون، گینه، فلسطین، جمهوری کومور، قطر، کوت دی فوار، کویت، لبنان، لیبی، مالدیو، مللی، مالزی، مصر، مغرب، موریتانی، نیجر، نیجریه. یمن و اوگاندا.

همچنین این ائتلاف از تایید ده کشور اسلامی دیگر از جمله اندونزی برخوردار است که قرار است اقدام‌های لازم را در این زمینه به اجرا در بیاورند.

شاهزاده محمد بن سلمان ولی ولیعهد سعودی اعلام کرد که هدف از ائتلاف نظامی اسلامی برای مبارزه با تروریسم، مبارزه با همه گروه‌های تروریستی است و نه تنها داعش.

ولی ولیعهد سعودی در کنفرانس خبری بامداد سه‌شنبه ۱۵ دسامبر خود در ریاض گفت که این ائتلاف شامل ۳۵ کشور است و برای توسعه و مدرن سازی راه‌های مبارزه با تروریسم فعالیت می‌کند.

شاهزاده محمد بن سلمان افزود که هر کشوری بر پایه امکانات خود در ائتلاف سهیم خواهد بود. او پیش بینی کرد که هماهنگی و حمایت بزرگی در این زمینه صورت گیرد.