.
.
.

آتش‌بس در یمن از نیمه شب دوشنبه آغاز می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان ملل متحد برای انجام دور نهایی مذاکرات برای حل بحران یمن، که قرار است روز سه شنبه در سوئیس با مشارکت هیئت دولت و نمایندگانی از کودتگران حوثی و صالح انجام گیرد، به تلاش های خود ادامه می دهد.

مختار الرحبی مسئول دفتر ریاست جمهوری یمن، با اعلام این خبر گفت:« عبدربه منصور هادی در پایان روز دوشنبه آتش بس را در این کشور اعلام خواهد کرذد.

وی افزود:«آتش بس در یمن از نیمه شب دوشنبه عملا اجرا خواهد شد.

به گفته منابع یمنی برغم تلاش های مهم سازمان ملل اما هنوز میان اختلاف نظرهای مهمی میان دو طرف باقی است.

الرحبی در عین حال تاکید کرد که دولت قانونی یمن مبنای این مذاکرات را چارچوب قطعنامه سازمان ملل متحد قلمداد می کند.
از سوی دیگر حوثی ها اعلام کردند که آنها اسلحه را تسلیم نخواهند کرد.

گفتنی است که قطعنامه شماره 2216 از حوثی ها می خواهد که اسلحه‎هایی که از پادگان‌ها و مراکز نظامی به تصرف خود درآوردند را تحویل دولت داده و شهرهای اشغال شده را خالی و کلیه موسسات دولتی را به دولت باز گردانند.

در همین حال نماینده شبه‌نظامیان حوثی در مذاکرات صلح یمن نیز اعلام کرد روز دوشنبه 14 دسامبرآتش‌بس میان طرف‌های درگیر در جنگ یمن آغاز خواهد شد.

محمد عبدالسلام، نماینده حوثی‌ها، روز شنبه در یک نشست خبری در صنعا، پایتخت یمن گفت، آتش‌بس "بر اساس توافق صورت‌گرفته" اجرا خواهد شد. مذاکرات صلح یمن فردا سه شنبه در سوئیس برگزار می‌شود.

سازمان ملل متحد از عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری این کشور و شبه‌نظامیان حوثی دعوت کرده است که در این مذاکرات که از روز سه‌شنبه 15 دسامبر آغاز می‌شود، شرکت کنند.

این دعوت بعد از آن صورت گرفت که دو طرف بر سر کلیات برنامه و محورهای مذاکرات موافقت کردند.

خالد بحاح، نخست وزیر کابینه آقای هادی، نیز روز جمعه اعلام کرد، دولت یمن تصمیم گرفته به جنگی که از نه ماه پیش تا کنون حدود شش هزار کشته و ویرانی‌های فراوان به جا گذاشته، پایان دهد.

تا کنون چند بار برای برقراری آتش‌بس در یمن تلاش شده اما این تلاش‌ها بر اثر کارشکنی های حوثی و عدم پایبندی آنها به مفاد توافقنامه‌ها با شکست روبرو شده است.