.
.
.

عراق به طور رسمی از ترکیه به شورای امنیت شکایت می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت عراق روز جمعه 11 سپتامبر 2015 به طور رسمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ترکیه شکایت کرده و خواستار عقب نشینی فوری بی قید و شرط آنکارا از شمال عراق شد.

محمد علی الحکیم، نماینده عراق در سازمان ملل متحد، در نامه ای به سامانتا پاور نماینده ایالات متحده در شورای امنیت سازمان ملل متحد که اکنون ریاست شورای امنیت را به عهده دارد، گفت: "ما از شورای امنیت می خواهیم که ترکیه را به عقب نشینی نیروهای نظامی اش از عراق و عدم نقض حاکمیت مجدد این کشور، وادار کند».

در نامه نماینده عراق آمده است :«ورود نیروهای ترکیه به خاک عراق به عنوان نقض آشکار قوانین سازمان ملل متحد وعدم احترام به حاکمیت این کشور به شمار می رود».

به گزارش رویترز، نخست وزیر عراق روز جمعه وزارت خارجه کشورش را مامور تنظیم یک شکایت رسمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ترکیه کرد تا آنکارا را از طریق مجامع بین المللی به عقب نشینی از خاک عراق وادار کند.

العبادی در بیانیه ای که دفتر وی عصر جمعه منتشر کرد، از وزارت خارجه کشورش خواسته است با تنظیم یک شکایت در شورای امنیت سازمان ملل از جانب عراق، از این شورا بخواهد که به مسئولیت های خود با توجه به منشور ملل متحد عمل کرده و ترکیه را ودار کند نیروهایش را از اراضی عراق خارج کند.

الحکیم نماینده عراق در سازمان ملل گفته است، گفت وگوی دو جانبه بغداد و آنکارا تاکنون موفق به پایان دادن به این مشکل نشده است.
نماینده عراق گفت:« بغداد تلاش کرد که مشکل را از طریق راههای دیپلماسی حل کند اما همه این تلاش ها ترکیه را قانع به عقب نشینی نکرده است».
نماينده عراق ىر سازمان ملل افزود:«آموزش نیروهای عراقی و مبارزه با داعش باید در چارچوب توافق های دوجانبه و احترام به حاکمیت عراق صورت بگیرد».

در همین حال یک دیپلمات در سازمان ملل که نخواست نامش فاش شود، گفت شورای امنیت تاکنون به عراق پاسخی نداده است و تصمیم ندارد که در باره شکایت این کشور جلسه ای تشکیل دهد چون این مسئله در این شرایط حساس از اولویت‌های شورای امنیت نیست.

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان روز گذشته به درخواست سران عراق مبنی بر تخلیه شمال عراق پاسخ منفی داد و گفت درباره خروج نظامیان کشورش از استان نینوا با کسی گفت و گو نخواهد کرد.

اردوغان همچنین باردیگر تاکید کرد که ورود این نیروها با توافق دولت عراق بوده است.

گفته می شود که بیش از یک هزار نیروی نظامی ترکیه ای از روز جمعه گذشته وارد پایگاه نظامی «بعشیقه» در شمال عراق شده اند.

ترکیه می گوید، این نیروها را برای کمک به دولت عراق در جنگ علیه داعش و آموزش داوطلبان محلی، به منطقه گسیل داشته است.