.
.
.

واشینگتن از نتایج نشست مخالفان سوری در ریاض استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه آمریکا شامگاه پنجشنبه 11 سبتامبر طی بیانیه‌ای ضمن قدردانی از نقش پادشاهی سعودی در متحد کردن مخالفان سوری، از نتایج نشست مخالفان اسد در ریاض استقبال کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است، واشینگتن از نتایج مثبت نشست مخالفان سوری در ریاض بویژه تاکید همه طیف‌های سیاسی بر ضرورت حل و فصل سیاسی بحران سوریه استقبال می کنیم.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در تماس با عادل الجبیر همتای سعودی خود، ضمن قدردانی از سعودی و ایفای نقش مثبت این کشور در برگزاری نشست ریاض، متحد کردن مخالفان سوری و رفع اختلافات میان آنها را گامی مهم برای بنای سوریه جدید خواند.

در بیانیه همچنین آمده است:« با پیشرفت های انجام شده در دو نشست وین و ریاض، جامعه بین المللی به حمایت از روند انتقال سیاسی قدرت در سوریه طبق چارچوب "ژنو 1"، ادامه خواهد داد ».

وزارت خارجه آمریکا در پایان ابراز امیدواری کرد که کنفرانس «ریاض» بتواند گامی مهم برای شروع مذاکرات میان رژیم اسد و مخالفان باشد.

گفتنی است که روز گذشته مخالفان سوری پس از دو روز گفت و گو در نشست ریاض درباره دیدگاه سیاسی مشترک، تفاهم بر سر هیئت شرکت کننده در مذاکرات احتمالی در آوریل آینده درباره بحران سوریه و نیز اصول مذاکره با رژیم اسد به توافق رسیدند.

مخالفان در بیانیه پایانی نشست خود، نسبت به تمامیت ارضی سوریه، داشتن سیستمی دموکراتیک بر مبنای کثرت گرایی شامل همه قشرهای ملت سوریه، و نیز محافظت از نهادهای دولت و بازسازی موسسه های امنیتی و نظامی کشور خود، تاکید کردند.

بیانیه پایانی، بر محکومیت تروریسم از جمله تروریسم رژیم و شبه نظامیان فرقه گرا، و عدم پذیرش حضور جنگجویان خارجی و اخراج آنها از سوریه تاکید کرد.

این بیانیه همچنین با اشاره بر اولویت دادن به حل بحران سوریه از راههای سیاسی، تاکید کرد که انتقال سیاسی، و تاسیس نظامی سیاسی جدید بدون دادن نقشی به اسد و نزدیکان وی، مسئولیت همه سوری ها است.